Poradnik przemawiania według znanych dyktatorów

Przemawianie powoli staje się modne. Coraz więcej ludzi chce gadać, coraz większej ilości z nich nie wystarcza też gadanie do pobielonej ściany. Całe rzesze mówców chciałyby mieć słuchaczy. Stand-uperzy rozśmieszają, prelegenci TEDx motywują, księża klepią banały nad nadziewanymi trupem trumnami. Siłą rzeczy mnożą się też eksperci od przemawiania. Kolesie, którzy uczą innych, jak porwać tłumy, albo przynajmniej sprawić, żeby tłumy oderwały się od pitego właśnie drinka i spojrzały w kierunku człowieka pocącego się na podium. Moje spojrzenia na sprawę przemawiania jest następujące. Jeśli nigdy nie perorowałeś z tapetowanego flagami balkonu i nigdy słowami nie nakłoniłeś ludzkiej tłuszczy, żeby chciała za ciebie umrzeć, to gówno wiesz o przemawianiu. Krótko mówiąc, dla mnie jedynymi prawdziwymi ekspertami w tej dziedzinie są dyktatorzy.

Czego możemy się od nich nauczyć? Już wykładam kawę na ławę.

1. Jak utrzymać zainteresowanie słuchaczy? – Mustafa Kemal Ataturk

kemal

Mało znany, turecki dyktator Mustafa Kemal Ataturk (to ostatnie oznacza ‚Ojciec Turków’) raz walnął sobie sześciodniowego speecha. Także, jeśli Ci się wydaje, że twój szef odrobinę zbyt długo gada podczas firmowych koktaili, to zamknij oczy i ciesz się w duchu, że nie jesteś zatrudniony przez tureckiego przywódcę o wilczym spojrzeniu. Pewnie część z was pomyśli, że wszyscy słuchacze byli trzymani pod bronią. Nic podobnego. Ataturk to bardziej Piłsudski niż Stalin. Cieszył się i w dalszym ciągu cieszy miłością swojego narodu. Ludzie słuchali go, bo chcieli (przypuszczam jednak, że kilku z nich podczas przemówienia spoglądało niecierpliwie na zegarek i mruczało: „Do sedna, Tato Turku, do sedna.”)

Co musisz zrobić, aby tak długo utrzymać zainteresowanie? To proste. Zrób to samo, co Mustafa Kemal Ataturk – obal sułtanat, wygraj pod Gallipoli, zmień oblicze państwa. Uwierz mi, że wtedy ludzie będą cię słuchali nawet przez dni osiem.

(Niestety sześciodniowe przemówienie to tylko taka nazwa. W praktyce Tata Turek przemawiał po sześć godzin dziennie. Piszę o tym na końcu, bo sześciodniowa przemowa fajnie brzmi.)

2. Humor i zaskoczenie – Idi Amin (ten z Ostatniego Króla Szkocji) isi_amin

Na liście najbardziej zdeprawowanych ludzi świata Idi Amin zajmuje raczej wysokie miejsce. Nie wiesz kim był? Skrzyżuj Kaligulę z Freddym Krugerem i pomaluj na czarno. Afrykański potwór, psychopata ze spaczonym poczuciem humoru, krwawy dyktator Ugandy. I przy okazji świetny mówca. Znakiem rozpoznawczym Idiego było właśnie zaskoczenie. Podczas spotkania z królową Elżbietą zapowiedział, że jak go kiedyś odwiedzi, będzie spała na nim, bo tak najwygodniej (o tym wystąpieniu już zresztą kiedyś wspominałem). Amin pod względem przemówień przebijał ilością hardkoru większość stand-uperów. Powiedział na przykład: „To nie dla mnie. Ludzkie mięso jest moim zdaniem zbyt słone.” W swoich czasach był niewątpliwie najlepszym mówcą w Ugandzie. Pewnie dlatego, że nieszczególnie dużo ludzi pchało się z nim w konkury, po tym jak wygłosił sławne zdanie: „Gwarantuję wolność wypowiedzi, ale wolność po wypowiedzi już niekoniecznie.”

3. Kreatywność – Adolf Hitler adolf

Oczywiście poruszając temat przemówień dyktatorów nie da się pominąć najsłynniejszego mówcy ze wszystkich ciemiężców. Znany Austryjak – A. Hitler, nie odznaczał się w swoich przemówieniach ani humorem ani zaskakującą długością. Słynął za to z angażowania emocjonalnego swoich słuchaczy oraz kreatywności. Prezentacji w przemówieniach używa właściwie każdy. Niekiedy warto jednak sięgnąć po bardziej odkrywcze środki. A. Hitler urozmaicał swoje wystąpienia synchronicznymi marszami setek ludzi, którzy ustawiali się w różne wzory (głównie płonące swastyki). Może warto skorzystać z tego środka wyrazu i z tłumów maszerujących z pochodniami ustawić logo firmy, albo na przykład krzywą sprzedaży.

Posta pisałem po pijanemu, korygowałem na kacu. Mówcie mi Jarofiejew. Tymczasem zapraszam do przeczytania tekstu o porzucaniu postanowień noworocznych.

Komentarze

Komentarze

Jedna myśl na temat “Poradnik przemawiania według znanych dyktatorów”

Możliwość komentowania jest wyłączona.