Żółwie Ninja – parodia, która zjadła własny ogon

1st_turtle_sm

W Polsce są znane jako Wojownicze Żółwie Ninja. To odrobinę nie oddaje oryginalnego idiotyzmu serii. W Stanach Żółwie są bowiem jeszcze nastoletnie i zmutowane (Teenage Mutant Ninja Turtles). Sam tytuł już brzmi, jakby ktoś sobie robił jaja. Albo się naćpał. Okazuje się, że twórcy serii – Eastman i Laird faktycznie stworzyli ją dla żartu. Czy w trakcie opracowywania pomysłu byli naćpani, to nie wiem. Ale na pewno wykluczyć tego nie można.

Jak się zastanowić to ma to sens. Najwolniejsze zwierzę świata zostaje niewiarygodnie szybkim wojownikiem. Na dodatek zwierzęta są cztery i wychowuje je szczur. Noszą imiona po artystach renesansu, a jednym z głównych wrogów jest mózg z mackami siedzący w wielkim robocie. Żółwie powstały jako parodia. Odnosiły się do komiksów – głównie do New Mutants (którzy byli zespołem nastolatków-mutantów) oraz Deredevila (de facto ninja). Pierwsza seria darła łacha z popularnych w latach osiemdziesiątych historii o superbohaterach. Weźmy na przykład Klan Stopy, z którym regularnie tłuką się wojownicy w skorupach. Był kpiną z Klanu Ręki – jednego z głównych wrogów Daredevila.

schredder

We fragmencie powyżej Leonardo morduje Schreddera. Pierwsze Żółwie miały hardcore w swoich gadzich sercach. Wiedziały, że broń sieczna służy do robienia sieczki. Były zabawne, ale jednocześnie dosyć mroczne. Klęły, walczyły na śmierć i życie, a Raphael posiadał wszelkie cechy socjopaty. Właściwie kwalifikowały się jako komiks niezależny (więc ambitny). Pierwotnie twórcy wydawali serię własnym sumptem (to znaczny za pieniądze pożyczone od wujka jednego z nich) i mogli mieć w dupie takie drobnostki jak badania rynku, opinia publiczna i sprzedaż.

donatello

Co więc się wydarzyło? Dlaczego dzisiaj Wojownicze Żółwie z reguły wersji są nijakie, radosne i umiarkowanie nieszkodliwe? (Pomimo trzymanej w rękach zabójczej broni.) No właśnie sprzedaż. Szybko zaczęła iść w górę. Według jakiejś pokrętnej logiki mrocznymi i brutalnymi mutantami zainteresował się producent zabawek – Playmate. Chciał wypuścić na rynek figurki czwórki z kanałów, ale zażądał zmiany stylu serii na bardziej family friendly. I tak tak oto umarli hadcorowcy w skorpach, a narodziła się grupa nijakich żółwi błotnych krzyczących „Kawabanga” bez żadnego wyraźnego powodu.

W 1987 roku (trzy lata po powstaniu pierwszego komiksu) pojawiła się kreskówka, która jest chyba najbardziej rozpoznawalnym elementem marki. Swojego rodzaju odpowiedzią na złagodzenie stylu Żółwi były ich parodie. Powstały inne serie o zmutowanych zwierzętach posługujących się wschodnimi sztukami walki. Jako przykłady można tutaj podać Nieletnie Radioaktywne Chomiki z Czarnymi Pasami (Adolescent Radioactive Black Belt Hamsters) oraz Przednastoletnie Kung-fu Kangury z Brudnym Genem (Pre-Teen Dirty-Gene Kung-Fu Kangaroos – przepraszam za tłumaczenie, ale tego naprawdę nie da się zrobić dobrze). I tak właśnie historia zatoczyła koło. Niezależny komiks opierający się na parodiowaniu popowej papki sam stał się popową papką, która była parodiowana.

kangury

Źródła: DORKLY MENTALFLOSS WIKIPEDIA COMICBOOK

Komentarze

Komentarze