Świat na odwrót – jeden z najpopularniejszych trików komediowych

kura

Jednym z niezwykle popularnych i niekiedy wręcz boleśnie eksploatowanych schematów komediowych jest odwrotność. Śmieszy nas, kiedy dwie rzeczy zamienią się miejscami. Bawi nas nieporadny żebrak w roli księcia, dziecko postawione w roli dorosłego oraz (niestety) facet, który przebrał się za babę. Jest to, jak przypuszczam, bardzo stara i bardzo pierwotna forma humoru. Możliwe nawet, że już jaskiniowcy śmialiby się widząc, jak człowiek goni tygrysa szablo-zębnego lub jak baba wlecze chłopa za włosy do jaskini.

Odwrotność stała się głównym budulcem wielu żartów (które suma sumarum są proste, a często uchodzą za inteligentne). Mamy więc klasyczny greps Wood’ego Allena z jego czasów scenicznych:

Wiele lat temu moja matka dała mi pocisk… Pocisk, który włożyłem sobie do kiszeni koszuli. Dwa lata później szedłem sobie spokojnie ulicą, gdy wściekły ewangelista rzucił biblią w moją klatkę piersiową. Biblia przebiłaby mi serce, gdyby nie kula od mojej matki. (Myślę, że każdy, kto obejrzał w życiu przynajmniej pół westernu, zrozumiał.)

Osobiście bardzo podoba mi się też lekko dziwny żart Mitcha Hedberga:

Wiecie, ja muszę pisać te żarty. I czasami leżę w hotelu i przychodzi mi do głowy pomysł na żart. Muszę wtedy przekonać sam siebie, żeby wstać po długopis. Jeśli długopis jest zbyt daleko, muszę przekonać sam siebie, że żart nie jest śmieszny.

Pojedyncze żarty oparte na odwrotności są zazwyczaj pokrętne i stanowią co najwyżej wypełnienie. Rzadko też doprowadzają widownię do wściekłych spazmów śmiechu. Tego typu przewrotki dużo lepiej sprawdzają się w skeczach. Powstały dziesiątki skeczy opartych na zamianie ról. Po wielokroć podmieniono miejscami kobietę i mężczyznę oraz dziecko z rodzicem. W tej ostatniej formule przoduje Youtube. Właściwie każdy humorystyczny kanał ma filmik, w którym córka opieprza matkę, a syn daje szlaban ojcu. Z jednej strony to naprawdę jest tego zbyt dużo, a z drugiej, nie mam prawa krytykować, bo sam kiedyś zrobiłem tego typu skecz razem z kabaretem PUK. 🙂

Najlepsza zabawa z odwrotnością zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę z istnienia tego zabiegu. Rysownicy prześcigają się w wymyślaniu pokrętnych sposobów na wywrócenie świata do góry nogami. Powstają też całe strony i galerie poświęcone agregowaniu tego typu humoru (ja wszystkie obrazki zaczerpnąłem z coolestgalleries.com).

lustra

pierścionek

nudyści

Najbardziej popularny typ tych rysunków to ten, w którym człowieka zamienia się z… właściwie czymkolwiek. Widzimy więc gołębie karmiące ludzi, psy wyprowadzające ludzi na spacer i drzewa ścinające ludzi. Z jednej strony robi się to nudne, a z drugiej niektóre odwrotki okazują się być całkiem pomysłowe.

zebra

Tego typu post powinien kończyć się podsumowaniem, wyjaśnieniem dlaczego odwrotności nas bawią. Ale się nie skończy. Na odwrót. Hahaha. Śmieszne.

Komentarze

Komentarze