BUS TV walczy z terroryzmem

bustv-opis

BUS TV jest dla mnie jednym z głównych źródeł pozyskiwania informacji o wszechświecie. Znaczy, owszem spędzam dużo czasu w internecie czytając o przygodach superbohaterów i wyczynach PISu (sam nie wiem, które wydają mi się bardziej niesamowite). Za to o ataku terrorystycznym w Istambule dowiedziałem się już z BUS TV.

Czym jest BUS TV? To kanał „telewizyjny” umilający podróż pasażerom MPK Kraków. Zazwyczaj wyświetla na przemian reklamy i przedruki z internetu (kiedyś na przykład zapodawał rysunki z Psich Sucharków). Ostatnio jednak wyżej wymieniona telewizja powiększyła ofertę o segment edukacyjny. W związku z nadchodzącymi Światowymi Dniami Młodzieży zaczęła uczyć pasażerów, jak zachować się podczas zamachu terrorystycznego. A uczy następujących rzeczy:

1. Jeśli zauważysz kogoś dziwnie się zachowującego, powiadom policję

Tak brzmi pierwszy podpunkt poradnika. Przypominam się, że znajdujemy się w autobusie lub tramwaju MPK. Linią numer osiem kiedyś regularnie jeździła pani w wojskowym hełmie zajmująca się przede wszystkim ewangelizacją współpasażerów. Nocą możemy też spotkać zwariowanych studentów, brykających kibiców, żuli, niezwykle barwnych artystów oraz szerokie spektrum indywiduów leżących na skali gdzieś pomiędzy żulami i niezwykle barwnymi artystami. Gdyby mieszkańcy miasta mieliby donosić policji o każdym, kto się dziwnie zachowuje, gliniarze naprawdę nie robiliby niczego oprócz spisywania ekscentryków.

2. Jeśli zobaczysz nietypowo zaparkowany samochód, zawiadom policję

Ponownie, to jest Kraków. Stare miasto, w którym o budowaniu nowych arterii komunikacyjnych można co najwyżej marzyć (i to niezbyt intensywnie). A w naszym nieustannie biedniejącym kraju jakimś cudem samochodów przybywa. Jak się nie znam na prowadzeniu pojazdów mechanicznych, tak widzę, że kierowcy muszą wykazywać przy parkowaniu sporą kreatywność. Tutaj staje się na chodnikach, skwerach, mało widocznych parkingach i na przejazdach. Tutaj kierowca dostawczej furgonetki potrafi wbić ją na styk pomiędzy dwie osobówki i wyjść szyberdachem. Gdybyśmy meldowali policji o każdym nietypowo umiejscowionym samochodzie, posterunki naprawdę przestałyby odbierać telefony.

3. Jeśli zobaczysz pozostawiony bez opieki bagaż, zawiadom policję

Przez to miasto przewalają się tabuny turystów. A znaczna część z nich nie przyjeżdża do Krakowa, żeby podziwiać futrzane kapcie we wnętrzach Sukiennic, ale żeby chlać w opór i na umór. Kurde, porzucona walizka zwyczajnie może się zdarzyć. Na dziewięćdziesiąt procent jednak jej nie zobaczysz. Złodziei jest tylko trochę mniej niż turystów. Nie bój się, nie będziesz musiał nigdzie dzwonić. Walizka zniknie, zanim zobaczysz. Czary.

4. W razie ataku terrorystycznego oddal się jak najszybciej

Zgadzam się. Bardzo słuszna sugestia. Aczkolwiek jak już dojdzie do zamachu terrorystycznego, będziesz leżał na ziemi z rękami za głową i twarzą w podłodze. W wersji optymistycznej. Bo w wersji pesymistycznej będziesz leżał na całej podłodze w bardzo małych kawałkach. Zastanawiam się, czy ten podpunkt nie powinien zawierać minimalnie bardziej rozbudowanej instrukcji uciekania przed ekstremistami wyposażonymi w karabiny marki kałasznikow.

5. Jeśli uda Ci się oddalić ze strefy zagrożenia, powiadom bliskich

„Mamo, widziałem żula w autobusie. A później samochód zaparkowany po skosie. Ale najbardziej przeraziła mnie samotna walizka. W domu siedzę, w ogóle już nie wychodzę…” No można i tak, ale ogólnie to stwierdzam, że do zaleceń BUS TV lepiej się nie stosować.

W tekście mogą pojawić się drobne przekłamania. W autobusach trzęsie i nie byłem w stanie dokładnie przepisać poradnika.

Komentarze

Komentarze