Stereotypy o Polsce

stereotypy o polsce

Stereotypy o Polsce

Stereotypy o Polsce – obiegowe półprawdy i legendy, które rozpowszechniają o nas cudzoziemcy oraz niestety również my sami. Kim jesteśmy? Czy Polak to dzielny potomek Wiślan i Pomorzan, który będzie bronił swoich granic za cenę życia? Czy też Janusz, który prędzej da sobie rękę uciąć niż wstanie z fotela przed telewizorem.

Co Mówią o Nas Inni?

Zasadniczo najczęściej powielane stereotypy o Polsce brzmią następująco:

  1. Polacy piją dużo wódki i w tym sporcie ustępują jedynie Rosjanom. To jest jedna z tych półprawd, które lubimy powielać sami nadmiernie się przechwalając alkoholowymi przygodami.
  2. Wszyscy Polacy to katolicy. W naszym kraju nie ma i być nie może żadnych innych wyznań. Tutaj z kolei odpowiedzialny jest kościół, który do niedawna jeszcze bardzo mocno utrudniał dokonanie apostazji. W teorii bodajże 99 % mieszkańców kraju nad Wisłą podlega pod zwierzchnictwo Watykanu.
  3. Polacy noszą wąsy. I to jest wina Januszy biznesu, którzy dorabiają się na swoich handlach skarpetkami z Chin dosyć skutecznie. Janusz napycha sobie portfel, a następnie jedzie go gruntownie oczyścić na Mallorce, Malediwach (tudzież Małych Dziwach, jak mówi wielu Januszy) czy też po prostu w Chorwacji. Zostawia tam nie tylko pieniądze, ale też obraz swoich hodowanych od lat wąsów.
  4. Polski jest bardzo trudny. No cóż, tutaj odpowiedzialna jest po prostu nasza historia językowa. Przypadki to dla Anglika po prostu czarna magia. Do momentu kontaktu z polskim większość cudzoziemców nawet nie słyszała o czymś takim. Co więcej, nawet w większości innych języków słowiańskich występuje tego tałatajstwa mniej niż siedem.
  5. Polska to prymitywny kraj. Komunizm, Druga Wojna Światowa i jeszcze wcześniej zabory bynajmniej nam nie pomogły. Niestety jeszcze kilkanaście lat temu byliśmy sto lat za murzynami (oczywiście nie obrażając murzynów). Ostatnio w ślimaczym tempie to się zmienia. Mimo wszystko łatka prymitywnego państewka w Europie Środkowo-Wschodniej zostanie z nami jeszcze na lata.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego wszystkie powyższe stereotypy nie są prawdą, obejrzyj filmik zamieszczony powyżej.

Dodaj komentarz