Ja to biorę – Stand up na Freestylu

ja to biorę

W ciągu ostatniego roku kilka razy udało mi się zaimprowizować dłuższe fragmenty stand-upu. Zbeształem Fedorowicza, pogadałem z jakąś anonimową bielską babą o autostopie, w Poznaniu dowiedziałem się, że pedał to zawód. Kiedyś improwizowane miewałem tylko pojedyncze żarty. Teraz coraz częściej udaje mi się poskładać kilkuminutowe sety. Cieszę się. Progress.

Ja to biorę – ale co?

Pewnie właśnie ze względu na kilka setów improwizowanego stand-upu wrzuconych na Youtuba, dostałem zaproszenie na Ja to biorę. Bo jest to impreza oparta właśnie na gadaniu bez wcześniejszego przygotowania. Prowadzą Kamil Ozimiński i Gaweł Feliga (którego część z Was może znać jako autora jedynego w Polsce podcastu o stand up comedy). Muszę powiedzieć, że chłopaki generują mocno alternatywny klimat, który bardzo skutecznie udziela się widzom. Rozpoczęli mówieniem synchronicznym na dwa całkowicie różne tematy. I co ciekawe, to zażarło – w sensie, że rozbawiło widownię.

Wylosowałem pierwsze miejsce w kolejności i z grubsza rzecz ujmując poszedłem na łatwiznę. Przez jakieś dziesięć minut pytałem ludzi, gdzie pracują. Poszło spoko. Nie fatalnie, ale też nie na tyle bombowo, żebym miał ten set wrzucić na Youtuba (bo oczywiście nagrywałem). Czułem też swoisty stres i brak komfortu. Bo improwizuję dosyć często, ale jednak zawsze mam przygotowany jakiś mniej lub bardziej dopracowany kawałek, który za chwilę planuję zaserwować. Tutaj chciałem po prostu gadać i czułem się z tym, jakbym nie miał ściany za plecami. Cóż, wyszedłem ze strefy komfortu. Wiem, że to oklepane, ale jednak robi dobrze.

Jak się improwizuje stand-up?

Ja na Ja to biorę byłem po raz pierwszy. Toteż przed wejściem na scenę zapytałem stałych bywalców, co występujący robią zazwyczaj. Odpowiedzieli, że każdy ma swój sposób. I to się potwierdziło.

Ja zaklepałem najbardziej oczywisty pomysł – czyli zadawanie pytań widzom. Adam Gajda chwilę po prostu pogadał, po czym zaczął rapować wierszyki na zadany temat. Piotrek Popek, jak to Piotrek Popek, wszystko odwrócił. To widownia miała zadawać pytania jemu. Pomiędzy odpowiedziami z całkowicie nie zrozumiałego dla mnie powodu grał na pianinie.

Chwila przerwy i ponownie zestaw trzech komików. Błażej Krajewski zrobił to samo co ja, ale chyba o wiele lepiej (nie jestem w stanie ocenić tego obiektywnie). Jakub Poczęty-Błażewicz miał przygotowany fragment, w który wplatał improwizację i wreszcie Adam Sobaniec pojechał niemal klasycznym roastem po jednym z widzów (grubszy koleś, który co chwilę przechodził przez scenę do kibla i właściwie to mu się należało).

Ja to biorę to dobra impreza. To chyba oczywiste, że jest dobra. Jak mnie zaproszą na jakąś imprezę i okaże się zła, to raczej nie poświęcam jej posta (no chyba, że się okaże tak zła, że jest o czym pisać).

 

Komentarze

Komentarze