Gdzie znajdę cennik kabaretów? – Sprawdź Stawki Artystów

Lupa dokładnie oglądająca banknot. Dodatkowo pojawia się napis "cennik kabaretów".

Z góry muszę odpowiedzieć na pytanie z tytułu. Coś takiego jak cennik kabaretów nie istnieje. Nie ma publicznego spisu stawek komików. Aby poznać konkretne kwoty, należy zwrócić się do menadżera wykonawcy. I tutaj BARDZO WAŻNA INFORMACJA!!! To że dany agent wpisał kabaret do swojej oferty, bynajmniej nie oznacza, że jest jego menadżerem! To popularna taktyka w branży. Wszyscy dodają na stronę wszystkich, a następnie sami dzwonią do właściwej osoby. Nie należy chyba dodawać, że każdy kolejny pośrednik dolicza swoją gażę. Mistrzowie potrafią kwotę bazową nawet podwoić lub potroić. I nie jest to moim zdaniem oszustwo. To po prostu kapitalizm….

Cenę za występ jednego konkretnego komika możecie poznać bardzo szybko. Chodzi mianowicie o cenę za mój występ. Zajmuję się STAND UP COMEDY (więcej informacji w mojej ofercie) i podobno jestem dobry. Poproszę o maila, a prześlę cenę za swój występ razem z innymi niezbędnymi informacjami.

Tomek Biskup  604 503 089 beshop@o2.pl

Ile kosztuje wynajęcie kabaretu?

Wiele agencji ma na swojej stronie rubrykę podpisaną cennik kabaretów. W większości wypadków nie jest to jednak spis stawek w tradycyjnym znaczeniu. Po kliknięciu zostaniemy zaproszeni do kontaktu. Niekiedy pojawi się strona zabezpieczona hasłem (przypuszczam, że mają do niej dostęp stali klienci i współpracownicy). Dlatego właśnie ciężko dowiedzieć się, ile kosztuje wynajęcie kabaretu.

Podawanie konkretnych kwot za czyjś występ to śliska sprawa. Dlatego w tym wpisie mogę operować jedynie stawkami orientacyjnymi. Wynajęcie mało znanej grupy na imprezę firmową lub dajmy na to dni miasta, waha się pomiędzy TRZY A SZEŚĆ TYSIĘCY. Już nawet nieznani soliści oczekują za tego typu wydarzenia około DWÓCH TYSIĘCY ZŁOTYCH. Wydaje się to dużą kwotą w porównaniu z grupą. Pamiętać jednak należy, że odegranie występu w pojedynkę to duży wysiłek i duży wydatek energetyczny.

CENY ZA WYNAJEM ZNANYCH KABARETÓW POTRAFIĄ SIĘGAĆ DZIESIĄTEK TYSIĘCY ZŁOTYCH. Zachęcam do przeczytania tekstu na ten temat zamieszczonego na WP. Znajduje się on w plotkarskiej części serwisu, ale podawane tam kwoty mniej więcej zgadzają się z tymi, jakie znam ze środowiskowych plotek.

Pamiętać należy o jednym. Bardzo wysokie są ceny bazowe. Wielu wykonawców decyduje się jednak na oferowanie zauważalnych zniżek na imprezy artystyczne. Krótko mówiąc, jeśli organizujesz kabareton w domu kultury, z dużym prawdopodobieństwem usłyszysz niższą kwotę niż w przypadku imprezy firmowej czy na przykład Dni Miasta Ostrzeszów. Po prostu w zamkniętych salach, na wydarzeniach biletowanych gra się minimalnie łatwiej i co za tym idzie, przyjemniej.

I TUTAJ Z KOLEI BARDZO WAŻNA PRZESTROGA. Żyjemy w Polsce i na pewno części organizatorów przyjdzie do głowy przedstawienie imprezy firmowej jako artystycznej. Lepiej z góry odpuścić ten pomysł :) Wykonawcy z reguły nie są głupi, a menadżerowie, to już w ogóle cwaniaki na piętnaście fajerek. Przysłowiowo mówiąc, z daleka wyczują pismo nosem.

plik banknotów stuzłotowych z napisałem "ile kosztuje wynajęcie kabaretu?"

Zadzwoń do menadżera, aby poznać cennik kabaretów

Aby dowiedzieć się, ile kosztuje wynajęcie kabaretu, należy wejść na jego stronę i odezwać się do osoby podanej tam jako menadżer. W ten sposób mamy szansę usłyszeć najniższą kwotę – bez prowizji pośredników. Ceny nie widnieją publicznie z kilku powodów. Między innymi dlatego, że nie do końca są stałe. Menadżer dokona personalnej wyceny biorąc pod uwagę kilka czynników – między innymi rodzaj imprezy (patrz akapit powyżej) oraz to czy kabaret akurat gra gdzieś w okolicy.

Trzeba też wspomnieć, że słowo menadżer jest tutaj dosyć mocno umowne. W przypadku mało znanych kabaretów, tak naprawdę któryś z jego członków negocjuje stawki. Niekiedy za to zadanie jest odpowiedzialnych dwóch lub trzech członków grupy (kilka numerów na stronie). Bardziej znane kabarety dzielą między siebie agentów, a tylko największe gwiazdy mają „kogoś na wyłączność”. Ten ktoś jednak też zazwyczaj ma bardzo dużo na głowie.

Ale już dążę do sedna i brzmi ono, że nie należy się przejmować, jeśli osoba podawana przez kabaret jako kontakt, nie odbiera. Oddzwoni, tak szybko, jak będzie mogła :)