Ile zarabia stand uper?

napis i zdjęcie funtów w tle
To jest kolejny post, w którym będę bardzo długo pisał, a w sumie nic nie powiem. No bo jak niby można odpowiedzieć na pytanie „Ile zarabia stand uper?” Generalnie co człowiek, to historia.
 
Pieniądze w każdej branży zależą od wielu czynników i są jakby płynne. A w świecie stand-upu zarobki w ogóle rozlewają się jak Atlantyk. Najwięcej koszą oczywiście gwiazdy, ale nie tylko popularność jest tutaj czynnikiem decydującym.
 
Mało znani komicy też mogą wyciągać konkretne sumy, jeśli tylko mają kontakty i biorą tak zwane fuchy (imprezy firmowe, okolicznościowe, festyny, wesela, dni boczku, co się trafi).
 
Właściwie mógłbym skończyć na pierwszym akapicie, ale czuję potrzebę napisania dłuższego tekstu :) Dlatego w podpunktach przedstawię, ile orientacyjnie zarabia stand uper na kolejnych etapach rozwoju.
 
 

Może Was Zainteresować

Ile zarabia stand uper na początku swojej drogi?

Zero złotych. Właściwie nawet mniej. Bo początkujący stand uper chodzi na open mici i sprawdza, czy coś z niego będzie. Często też jeździ testować do innych miast. I tutaj pojawiają się kwoty ujemne. Za bilety nikt nie zwraca.

Jednocześnie moim zdaniem nie warto przyspieszać tego procesu. Trzeba swoje odegrać za darmo i tyle. To właśnie na tych darmowych graniach komik zdobywa doświadczenie. Dzięki dziesiątkom lub setkom imprez, na których nie zarobił, kiedyś będzie mógł zarabiać całkiem nieźle.

Jednocześnie przypuszczam, że pytanie „ile zarabia stand uper?” często wpisują w Googla osoby, które szukają łatwej kasy. Powiem tak. Nie znam nikogo, kto by zaczął zajmować się komedią dla pieniędzy i przetrwał w branży. To jest praca, które wymaga ogromnego uporu i abstrakcyjnej wytrwałości. Takie rzeczy zwyczajnie zaczyna się robić z pasji. A hajs przychodzi z czasem.
napis i zdjęcie funtów w tle

Zarobki stand uperów, który gdzieś już byli i coś wiedzieli…

Ci którzy przetrwają odsiew, zaczynają zarabiać jakieś pieniądze i mogą sobie pozwolić na rzucenie pracy  na stacji benzynowej, w magazynie lub restauracji (jak w moim przypadku). Jednocześnie pieniądze dalej zazwyczaj nie są duże. Kwalifikują się też jako mocno niepewne. W maju można opływać złotem, w styczniu żreć tynk.

Gaża za jeden występ zazwyczaj wynosi kilkaset złotych. Raz dwieście, raz siedemset, a czasem dalej nic. Bo w wielu wypadkach gra się za bilety. A te france nie zawsze chcą się sprzedawać.

Osobną kwestią są wspomniane powyżej imprezy firmowe. Za nie już nawet mało znany stand-uper może dostawać niezłe pieniądze. Jako niezłe pieniądze rozumiem w tysiacach za jeden występ.

Zarobki gwiazd stand upu

Oczywiście nie mam wglądu w zarobki Lotka, ale przypuszczam, że stand up mu się opłaca. I to bardzo. Weźmy występ w krakowskim Studiu. Klub na osiemset miejsc siedzących. Bilety po 40 złotych. Nawet jeśli połowę zabierają klub i menadżer, to gaża dla komika w dalszym ciągu jest imponująca. Grube tysiące. Niebotyczne kwoty. A Lotek często sprzedaje kilkanaście takich występów w miesiącu.

Matematykę zostawiam do własnej zabawy. Jeśli ktoś z Was ma ochotę wykonać te obliczenia, może je zostawić w komentarzu. Jeśli natomiast chcecie dowiedzieć się więcej o finansach w świecie komedii, zapraszam do przeczytania tekstu pod tytułem Ile kosztuje występ stand up.

Dodaj komentarz