Improwizowany kabaret na imprezę firmową

Reflektory sceniczne i napis "improwizowany kabaret na imprezę firmową"

Ciężko znaleźć bardziej żywiołową formę rozrywki niż improwizacja kabaretowa. Na oczach widzów powstają skecze tworzone z pomysłów widzów i wyobraźni występujących. Członkowie publiczności bardzo często są angażowani w pokaz. Niekiedy podają sugestię na kolejny skecz, a w innych wypadkach są zapraszani na scenę.

JEŚLI SĄ PAŃSTWO ZAINTERESOWANI TEGO TYPU WYSTĘPEM, POPROSZĘ O KONTAKT.

TOMEK BISKUP        604 503 089        TOM.BISKUP.STANDUP@GMAIL.COM

W WYPADKU KONTAKTU MAILOWEGO PROSZĘ TEŻ O ZAZNACZENIE, ŻE CHODZI IMPROWIZACJĘ KOMEDIOWĄ. ZAJMUJĘ SIĘ RÓWNIEŻ INNYMI TYPAMI POKAZÓW I TAKA INFORMACJA WIELE MI UŁATWI :)

Improwizowany Kabaret Okazjonalny

Czy to jest takie proste? Czy improwizowany kabaret ot tak sam powstaje z niczego? Oczywiście, że nie. Tworzenie skeczy „na żywca” wymaga umiejętności i doświadczenia.

A tak się składa, że my mamy jedno i drugie. Proponuję występ dwóch zaprawionych w bojach komików – Marcina Zbigniewa Wojciecha oraz Tomka Biskupa (to ja :). Obydwaj mamy bogate doświadczenie kabaretowe i jeździmy po całej Polsce ze stand-upem. Regularnie też wchodzimy na scenę jako Tandem Impro. Oczywiście, aby rozbawiać publiczność wymyślonymi na poczekaniu żartami.

 

Tandem Impro to nasz obecny kabaret improwizowany. Wcześniej działaliśmy jednak w innej grupie. Obydwaj uczestniczyliśmy w tworzeniu jednej z PIERWSZYCH FORMACJI IMPROWIZACYJNYCH W POLSCE. Chodzi oczywiście o Grupę AD HOC. W internecie w dalszym ciągu można znaleźć skecze tego zespołu z naszym udziałem (na przykład ten poniżej). Dzięki przygodzie z grupą AD HOC mieliśmy okazję imprezować z największymi gwiazdami sceny komediowej – Joanną Kołaczkowską, Robertem Górskim oraz Maćkiem Stuhrem.

Nasze umiejętności zdobywaliśmy przede wszystkim podczas setek odbytych występów. Zdarzyło nam się jednak też szkolić na warsztatach :) W pierwszej kolejności wymienię te prowadzone przez Przemysława Buksińskiego. W dalszej zagraniczne, w których rolę nauczycieli pełnili członkowie kanadyjskiej grupy Uncalled For.

Na czym właściwie polega improwizacja komediowa?

Jest jeszcze jeden aspekt występu, o który nie wspomniałem wcześniej. Improwizacja kabaretowa opiera się na grach – przygotowanych wcześniej formatach, które napędzają całe show. Każda ze scenek ma swoje zasady. Na imprezie firmowej prezentujemy 8-10 tego typu gier. Oto kilka przykładów:

  1. Sufler – właśnie w tę grę zagraliśmy w akapicie powyżej. Raz na jakiś czas występującym brakuje słów. Wtedy zwracają się do widowni i mówią wymowne „Yyyy”. Zadaniem publiczności jest podrzucenie brakującego wyrazu. Trafia on do scenki i dodaje jej sporo absurdu, bo zazwyczaj kompletnie nie pasuje do kontekstu.
  2. Switch – występujący zaczynają grać scenkę z dwoma charakterystycznymi postaciami (oczywiście zadanymi przez publiczność). W grze uczestniczy też widz-moderator. W losowych momentach rzuca hasło „switch”. Słysząc je, komicy zamieniają się postaciami i kontynuują scenkę.
  3. Zmiana – występujący grają skecz na temat zadany przez widzów. Każdy z nich może w dowolnym momencie klasnąć, co jest sygnałem dla drugiej osoby, aby zmieniła ostatnią wypowiedzianą przez siebie kwestię.

Reflektory sceniczne i napis "improwizowany kabaret na imprezę firmową"

Pakiet specjalny – Szybkie warsztaty plus improwizacja kabaretowa z uczestnikami

Powszechnie wiadomo, że na imprezach firmowych wszelkiego rodzaju szkolenia są w cenie :) Proponujemy połączenie edukacji i rozrywki. W ciągu dnia wybrani uczestnicy imprezy firmowej wezmą udział w zwięzłych warsztatach. Potrwają one około dwóch godzin. W praktyce każdego uczestnika przygotujemy do wystąpienia w jednej/dwóch grach.

Wieczorem odbędzie się pokaz komedii improwizowanej, w którym zagrają uczestnicy imprezy razem z nami. Oczywiście cały czas będziemy moderować oraz czuwać nad przebiegiem i odpowiednim tempem występu.

Dlaczego warto zamówić improwizacje na imprezę firmową?

Zauważyłem, że organizatorzy imprez firmowych często szukają kilku konkretnych rzeczy:

  1. Na wszelkiego rodzaju forach związanych z eventami regularnie pojawia się pytanie o atrakcje nowe, odkrywcze, takie, których klienci jeszcze nie widzieli. Improwizacje komediowe funkcjonują w Polsce od kilkunastu lat, ale w dalszym ciągu pozostają swoistą niszą. Jest ogromna wręcz szansa, że goście jeszcze nie widzieli tego typu spektaklu.
  2. Organizatorzy często poszukują też „brandowanych” form rozrywki. Takich, w których podczas pokazu pojawi się coś nawiązującego do firmy albo branży. Improwizowany kabaret tworzy skecze z propozycji widzów. To naprawdę żaden problem moderować napływające pomysły tak, aby dotyczyły firmy :)
  3. Tutaj napiszę związanego stricte z własnym doświadczeniem scenicznym. Publiczność o wiele mocniej angażuje się w pokazy, w których bierze aktywny udział. Tak jak napisałem na początku, w wypadku improwizacji komediowej widzowie są zapraszani do współpracy co mniej więcej pięć minut. Szansa na duże zaangażowanie zauważalnie wzrasta :)

Improwizacje mogą mieć też oczywiście swoje wady. Główną z nich jest niszowość zjawiska. Czasami zwyczajnie ciężko wytłumaczyć szefowi czy klientowi, co to u diabła jest to impro… I wtedy być może lepiej zaproponować alternatywę w postaci rozrywki bardziej oczywistej, takiej o której każdy słyszał. Na przykład stand up w moim wykonaniu :)

3 komentarze do “Improwizowany kabaret na imprezę firmową”

Leave a Reply