Jak sprawdzić, czy konferansjer jest doświadczony?

doświadczony konferansjer

Doświadczony konferansjer może znacząco podnieść jakość wydarzenia. Wie, jak nawiązać kontakt z publicznością. Wie, jak ją rozgrzać. Potrafi sprawnie i szybko zapowiedzieć kolejnego artystę albo mówcę.

W razie czego może też rozciągnąć zapowiedź, bo wiele zespołów potrzebuje dużo czasu na przygotowanie. Zaprawiony w bojach prowadzący będzie mówił ze świetną dykcją i co ważniejsze, tak ciekawie, jak na to tylko pozwalają okoliczności.

Pojawia się jednak pytanie, jak sprawdzić, czy dany konferansjer faktycznie ma doświadczenie? Mam kilka przemyśleń na ten temat.

Tomek Biskup – konferansjer mocno doświadczony (akapit reklamowy :)

Zanim przejdę do wyżej wymienionych przemyśleń, wspomnę parę słów o sobie. Nazywam się Tomek Biskup i zupełnie spokojnie można mnie nazwać konferansjerem komediowym. Zaczynałem w kabarecie, gram stand up i co najważniejsze, regularnie prowadzę imprezy. Więcej na mój temat możecie się dowiedzieć w mojej ofercie, a pod spodem zamieszczam krótkie nagranie z jednego z wydarzeń.

A teraz już przechodzę do kilku sposobów na rozpoznanie konferansjerskich wyg i estradowych wyjadaczy.

Doświadczony konferansjer będzie dużo pytał

Konferansjer z doświadczeniem wie, że na świecie istnieje bardzo dużo typów imprez. Bardzo, naprawdę bardzo różne są też oczekiwania organizatorów wobec prowadzących.

Podczas pierwszej rozmowy telefonicznej doświadczony konferansjer będzie starał się dowiedzieć, jak najwięcej na temat wydarzenia. Ustali, czy jest to festiwal, impreza firmowa czy na przykład bankiet z okazji trzydziestolecia istnienia spółki górniczej.

Sprawdzi czy pracować będzie na scenie, czy też pomiędzy stolikami. Dopyta, w jakich godzinach trwa impreza, kim są jej goście oraz czy podczas wydarzenia będą stać, siedzieć czy leżeć (tutaj odrobinę mnie fantazja poniosła, ale powiem szczerze, że widziałem już wiele i nie zdziwię się, jeśli ktoś kiedyś zaprosi mnie na wydarzenie “leżane”).

Wybaczcie mi szczerość, ale doświadczony konferansjer będzie też próbował wysondować, czy sam organizator ma doświadczenie. Ten ostatni czynnik może znacząco wpłynąć na przebieg imprezy oraz potencjalną ilość nieporozumień.

doświadczony konferansjer

Jak sprawdzić doświadczenie konferansjera?

Oczywiście nie można nikogo zatrudnić w oparciu o to, że zadaje dużo pytań. Prowadzącego należy dokładnie prześwietlić i sprawdzić, czy faktycznie ma doświadczenie:

  • Nagrania z imprez. Żyjemy w czasach, w których każdy telefon komórkowy jest kamerą o znośnych parametrach. Więc jeśli ktoś twierdzi, że regularnie prowadzi imprezy, a nie ma ani pół nagrania, to chyba coś tutaj jest nie halo. Żądajcie nagrań.
  • Zdjęcia. Z jednej strony smartfony mogą nagrywać super filmiki poglądowe, a z drugiej są imprezy, na których naprawdę ciężko nakręcić coś sensownego. Mam tutaj na myśli wydarzenia, na których konferansjer pracuje “krążąc” pomiędzy ludźmi lub stolikami. Dowód udziału w takich eventach mogą zupełnie spokojnie stanowić zdjęcia. O wiele łatwiej je zrobić.
  • Referencje. Skoro konferansjer jest doświadczony, to znaczy, że z paroma osobami już w życiu pracował. Sprawdź referencje – opinie od zadowolonych klientów. Bardzo ważne, aby znajdowało się przy nich imię, nazwisko oraz nazwa instytucji. Osobiście nie ufam opiniom typu: “Fajna impreza, świetne prowadzenie. Paweł.”

Z której strony by nie patrzeć, konferansjer jest swojego rodzaju freelancerem. Pracuje sam na siebie i szuka zleceń. Kilka dodatkowych informacji na temat zatrudniania wolnych strzelców możecie przeczytać w tym artykule.

Doświadczenie doświadczeniu nierówne

Należy sobie postawić sobie jedno i zasadnicze pytanie. Czym jest doświadczenie u konferansjera?

Ja na przykład wywodzę się z kabaretu i właśnie dlatego poprowadziłem najwięcej imprez komediowych. W moim portfolio znajdują się wydarzenia stand-upowe, kabaretony, open mici, wieczory improwizacji. Pracowałem też na wydarzeniach kulturalnych, piknikach i bankietach.

Czyli tak, mam doświadczenie, ale nigdy nie zdarzyło mi się prowadzić na przykład aukcji…

W jej trakcie na pewno nie wymiatałbym, jak ten sympatyczny pan poniżej.

Dążę do tego, że powinniście szukać konferansjera z doświadczeniem na danym polu.

Innych umiejętności wymaga komentowanie turnieju sportowego a innych prowadzenie konferencji (tutaj przydałaby się wiedza z danej dziedziny).

Krótko mówiąc, podczas szukania konferansjera, zadajcie pytanie, czy już prowadził konkretny typ imprezy. I jeśli odpowiedź nie brzmi jednoznacznie “tak”, to szukajcie dalej.

To jest wszystko, co miałem do powiedzenia  na temat doświadczenia u prowadzących. Zachęcam jednak do przeczytania mojego tekstu na temat cen, za jakie pracują konferansjerzy.

Leave a Reply