Kabaret na imprezę okolicznościową

Kabaret impreza okolicznościowa (2)

Pod luźnym hasłem impreza okolicznościowa może kryć się wiele różnych wydarzeń. W tym pojęciu mieszczą się dni miast, obchody rocznic oraz stare, dobre dożynki. Poszczególne imprezy okolicznościowe mają jednak ze sobą wiele wspólnego. Jakoś tak się ułożyło, że większość polskich miast rocznicę swego powstania obchodzi pomiędzy majem a wrześniem. Nikt nie decyduje się na tego typu wydarzenie w listopadzie czy lutym. Dlatego właśnie dni miast z reguły odbywają się w plenerze. Podobnie zresztą dożynki i inne święta ludowe. Ogólnie rzecz biorąc w dziewięćdziesięciu procentach przypadków impreza okolicznościowa jest plenerem…

A plener to szalenie ciekawe miejsce. Przeplata się na nim właściwie wszystko. Mamy więc typowo festynowe atrakcje – karuzele, koniki oraz watę cukrową stojącą obok wojskowej garkuchni z grochówką. Mamy występy amatorów – lokalny chór emerytów, lokalna sekcja karate, lokalny zespół rockowy, lokalny dziecięcy zespół tańca (nie wiem, jakim cudem ponad połowa z nich nosi nazwę Stretch). Pojawiają się też wreszcie profesjonaliści – w roli konferansjera aktor z pobliskiego teatru, iluzjonista, który zdobył czwarte miejsce w szóstym mam talent, oraz The Wolves – cover band grający największe przeboje zespołu Wilki.

A pomiędzy tym często gości kabaret. I tutaj mamy zagwozdkę. Bo oczywiście każdy by chciał, aby jego imprezę uświetniła swoją obecnością jedna z powszechnie rozpoznawalnych grup – Kabaret Moralnego Niepokoju, Ani Mru Mru czy chociaż Paranienormalni. Powyższe gwiazdy za tego typu występ żądają jednak kwot, za które swobodnie można by organizować dni miasta przez cztery lata z rzędu. Mniej znane grupy z kolei nie dają gwarancji dobrej zabawy. Często oczywiście mają zabawne skecze, ale plener to trochę inna bajka niż klub studencki. Tutaj trzeba bardziej charyzmatycznie i z większą energią. W pełnym słońcu i aromacie piwa z beczki występuje się po prostu odrobinę inaczej…

Jak wybrać kabaret na imprezę okolicznościową? No cóż w pierwszej kolejności należy wyselekcjonować podmioty do sprawdzenia. W drugiej, obejrzeć skecze na Youtubie (im więcej zabawnych skeczy, tym lepiej). W trzeciej kolejności trzeba przeszukać internet i sprawdzić, czy dana grupa już występowała na dniach miast, dożynkach, etcetera. Jeśli ma za sobą przynajmniej dziesięć tego typu występów, to istnieje wszelka szansa, że zna się na rzeczy.

Ja osobiście na imprezę okolicznościową mogę zaproponować dwie opcje – kabaret PUK (w którym oczywiście występuję) oraz solowy stand-upowy. Wielokrotnie występowałem na plenerze, zarówno z kabaretem jak samodzielnie. Cóż mogę powiedzieć. Polecam się.

Leave a Reply