Konferansjer Kabaretowy – Kim Jest?

KONFERANSJER KABARETOWY

Na określenie konferansjer kabaretowy natknąłem się przez przypadek. Z ciężkich nudów wpisywałem w Googla słowo “konferansjer” i wyszukiwarka sama zaproponowała mi drugi wyraz. Był nim oczywiście przymiotnik “kabaretowy”. I właśnie w tym momencie zdałem sobie sprawę, że rzeczywiście istnieje taki typ prowadzącego.

Konferansjer kabaretowy to taki, który dba nie tylko o przebieg imprezy, ale też rozśmiesza. I nie chodzi o to, że opowiada obiegowe dowcipy. To robi właściwie każdy prowadzący…

Konferansjer kabareciarz wplata w imprezę własne monologi, fragmenty stand-upu i rozbudowane anegdoty. I co ważniejsze potrafi zaimprowizować żarty pasujące do danej sytuacji. Moim zdaniem konferansjerzy kabaretowi górują nad innymi pod względem luzu. Może to być jednak mocno subiektywna opinia. W końcu zaczynałem w kabarecie i nie mogę wykluczyć, że bezczelnie chwalę swoje gniazdo…

Jaki jest najbardziej znany Konferansjer Kabaretowy?

Od razu przychodzą mi do głowy cztery osoby. Z zawodem konferansjera nieodmiennie, od wielu lat kojarzy się Piotr Bałtroczyk. A pamiętajmy, że zaczynał przygodę we współpracy z Przeglądem Kabaretów PAKA. Prowadzi niewiarygodnie dobrze, a jednocześnie jest cholernie zabawny. Artura Andrusa uwielbiają słuchacze Trójki. Ostatnio zasłynął także jako wokalista… Nie zapominajmy jednak, że Andrus jest też konferansjerem. Prowadzi zawrotne ilości imprez. Znajdują się wśród nich takie perełki, jak często wspominane przez pana Artura, Wybory Mis Puszczy Białowieskiej.

Konferansjer z jednej strony powinien być energetyczny, a z drugiej, to wcale nie musi. Świetnie udowadnia to Andrzej Poniedzielski. To widownia musi się dostosować do jego stylu i jego rytmu. Jako ostatniego z najbardziej obecnie rozpoznawalnych konferansjerów kabaretowych wymienię Tomka Jachimka. Czysta, skondensowana inteligencja w zadziwiająco wysportowanym ciele. Bo Jachim jest jednym z najbardziej zapamiętałych sportowców wśród komików. Biega, gra w nogę, a jak się niedawno dowiedziałem, wziął też udział w charytatywnej, amatorskiej gali boksu.

Mniej znani Konferansjerzy Kabareciarze

Mało znanych konferansjerów kabareciarzy jest naprawdę multum. Większość ludzi z kabaretu kiedyś coś, przy jakiejś okazji poprowadziło. Wielu robi to regularnie. Część wręcz się przekwalifikowała i właściwie częściej czuwa nad przebiegiem imprez niż gra skecze.

Kilku doświadczonych prowadzących, którzy wywodzą się ze środowiska kabaretowego możecie poznać pod spodem.