15 ciekawych podcastów, które Was wciągną i nie puszczą

Podcasty posiadają trzy podstawowe zalety:

 • Można ich słuchać w samochodzie i przy myciu garów. Nie wymagają czynnego zaangażowania. Słuchacze lubią to.
 • Do tworzenia podcastu potrzebny jest tylko znośnej jakości mikrofon i laptop. Twórcy lubią to.
 • Podcasty wrzuca się na wiele różnych serwisów na raz. Dzięki temu twórcy nie uzależniają się od jednego algorytmu. Prztyczek w nosy Youtuba, Facebooka i TikToka. Ja lubię to.

Ten post nie jest jednak o teorii nagrywania podcastów (na szczęście). Znajdziecie w nim za to rekomendację audycji, które są ciekawe, wciągające i co najważniejsze, różnorodne.

JA NIE NAGRYWAM PODCASTU, ALE

… filmiki na Youtuba. W razie czego jednak możecie jednak olać obraz i posłuchać ich do mycia garów. Wiem, że niektórzy tak robią :)

SPIS TREŚCI:

 1. No Nie Gadaj
 2. Sceny Zbrodni
 3. Za Rubieżą
 4. Nerdy Nocą
 5. Więcej Niż Oszczędzanie Pieniędzy
 6. Mała Wielka Firma
 7. Dział Zagraniczny
 8. Stan Po Burzy
 9. Podcast Mateusza Morawieckiego
 10. Mówi Się
 11. Ogólnie Polecam
 12. Atomowy Slam
 13. O Zmierzchu
 14. Radio Naukowe
 15. Śmiem Wątpić

1. No Nie Gadaj

Kategoria: Sprawy kryminalne i z jakiegoś dziwnego powodu sport (na początku odcinka)

Wielu słuchaczy po zagadnięciu o ciekawe polskie podcasty, poleca pozycje kryminalne.

I to jest ciekawe. Bo z jakiegoś powodu pół Polski interesuje się historią morderców i metodami ukrywania zwłok w lesie.

Ja się nie wyłamuję. Też słucham true crime. A najczęściej podcastu „No Nie Gadaj”.

Audycja wyróżnia się na jednym, bardzo istotnym polu. Oprócz światowej sławy spraw kryminalnych, autorzy omawiają też nasze, polskie, bardzo swojskie zbrodnie. Na przykład historię Punishera z PGR-u, który morduje pół wioski, bo go z furmanki zrzucili.

2. Sceny Zbrodni

Kategoria: Sprawy kryminalne

Powiem szczerze. RMF kojarzy mi się z puszczaniem w kółko pięciu słynnych piosenek i suchymi żartami pomiędzy.

Dlatego, byłem szczerze i autentycznie zaskoczony, że w tej rozgłośni można też trafić na pełne treści, autorskie audycje.

Jedna z nich to „Sceny Zbrodni”. Serii można słuchać zarówno na antenie, jak i w formie podcastu.

Daniel Dyk i Kamil Baranowski opowiadają w niej, jak sama nazwa wskazuje, o zbrodniach. Warto podkreślić, że idą w zupełnie innym kierunki niż twórcy „No Nie Gadaj”.

Praktycznie nie ma tutaj luźnego gadania (które tak lubię w podcastach). Audycje są za to bardzo precyzyjnie przygotowane, przez co zamieniają się w wariację na temat mrocznego słuchowiska.

P.S. W tym podcaście usłyszałem parę naprawdę fajnych ciekawostek. Na przykład, że członkowie rosyjskiego gangu motocyklowego – „Nocne Wilki” czczą Stalina i brali udział w akcjach zbrojnych na Krymie. This is some crazy shit!

3. Za Rubieżą

Kategoria: Historia, polityka zagraniczna, czasami podróże albo kultura

Rubież to teren przy granicy, odległy od centrum państwa i często nie do końca zbadany.

I podcast Za Rubieżą traktuje właśnie o wszystkim, co znajduje się jeszcze dalej. W niektórych odcinkach autor opowiada o historii, w innych o polityce zagranicznej.

Pojawiają się też wątki podróżnicze. Na przykład bardzo fajny odcinek o wyspie Pitcairn – niewielkim skrawku lądu, na którym osiedliła się zbuntowana załoga ze statku Bounty (ta filmowa historia jest w dużym stopniu oparta na faktach).

Krótko mówiąc, jeśli interesują Was opowieści o odległych lądach albo czasach, na pewno znajdziecie tutaj coś dla siebie.

Całkiem przy okazji autor Miłosz Szymański – jest cholernie ciekawym człowiek. Polecam przesłuchać odcinek Q&A – zrealizowany w ramach jego poprzedniego podcastu – Lekcja Historii.

4. Nerdy Nocą

Kategoria: Dosłownie wszystko, co nerdowskie (ale głównie historia i nauka)

Myślę, że ten podcast może pomóc w zakończeniu niektórych relacji. Bo wiecie, są ludzie, którzy nienawidzą ciekawostek. I jeśli chcecie się ich pozbyć ze swojego życia, puśćcie im „Nerdy Nocą”. Dziewczyny Was rzucą, a znajomi przestaną odbierać telefony.

Jednak każdy, kto lubi ciekawostki, podczas słuchania będziecie w przysłowiowym nerdowskim raju.

Bo twórcy podcastu wybierają tematy z odmętów i zabierają Was w podróż do epoki brązu i na radzieckie stacje kosmiczne.

Przy okazji głosy Kai Mikoszewskiej i jej gości zawsze brzmią głęboko, dźwięcznie i uspokajająco (podobno to zasługa odpowiednio dobranej czułości mikrofonu).

P.S. W momencie publikacji tego tekstu Nerdy nie wypuściły niczego nowego od pół roku. Mimo wszystko zostawiam ich na liście, bo liczę, że to tylko przedłużająca się przerwa techniczna :)

Swoją drogą Nerdy raz prawie mnie wpierdol kosztowały :)

5. Więcej Niż Oszczędzanie Pieniędzy

Kategoria: Co zrobić, żeby mieć hajs i go zbyt szybko nie wydać

Michał Szafrański jest swoistym fenomenem. Dorobił się na oszczędzaniu.

Czytałem jego „Finansowego Ninję”, czasami wpadam na bloga i okazyjnie słucham podcastu. Z tych wszystkich źródeł jasno wynika, że Michał ma misję, aby zachęcić ludzi do bardziej świadomego zarządzania pieniędzmi.

Oszczędzanie przez lata było konikiem Szafrańskiego i w pewnym stopniu jest w nim w dalszym ciągu. W podcaście twórca wchodzi jednak dosyć mocno w temat zarabiania pieniędzy oraz promowania swojej działalności.

Niektóre odcinki przydadzą się każdemu człowiekowi. Inne opowiadają już o przypadkach bardzo niszowych. Mi na przykład mocno zapadł w pamięć odcinek o zarabianiu na podróżach (a konkretnie na blogu podróżniczym i powiązanych z nim mediach).

Tak by the way, to Szafrański kiedyś wszedł mi tak mocno, że zainspirował mnie do nakręcenia lekko głupkowatego filmiku. #finansowyassasyn

6. Mała Wielka Firma

Kategoria: Co zrobić, żeby się wybić i na tym zarobić

Marek Jankowski prowadzi podcast o prowadzeniu firmy, a przy okazji stał się polskim guru właśnie od prowadzenia podcastów.

W audycji usłyszymy porady odnośnie produktywności, promocji i wszystkiego, co związane z zarządzaniem własną działalnością.

I spokojnie. Wbrew nazwie nie trzeba mieć zarejestrowanej firmy, żeby te porady okazały się przydatne. Jeśli jesteście freelancerami (jak ja), też znajdziecie tu wiele rzeczy dla siebie. Na przykład bardzo przypadł mi do gustu odcinek z Olgą Wadowską o tworzeniu klikalnych nagłówków.

Jak widzicie po instapoście na dole, gościni potrafi w przyciągające uwagę headliny. A ja powoli staram się tej sztuki nauczyć (patrz tytuł tego tekstu ;))

Źródło – Instagram Olgi Wadowskiej – Królowa Słowa.

7. Dział Zagraniczny

Kategoria: Polityka zagraniczna i ostatnio reportaże

To nie jest podcast podróżniczy. A jednocześnie słuchając go, czuję się, jakbym podróżował.

W tej audycji Maciek Okraszewski zabiera swoich słuchaczy na wycieczki do innych krajów. Często takich, o których nie zawsze pamiętamy, że istnieją (Barbados).

Jego goście – specjaliści od poszczególnych regionów – opowiadają o lokalnej kulturze, relacjach, polityce i przede wszystkim wydarzeniach kształtujących rzeczywistość danego kraju.

Tematy w stylu islamskiego feminizmu i porywania narzeczonych w Kirgistanie są fascynujące, ale na mnie jednak największe wrażanie zrobił odcinek o mikronacjach. (Chodzi o kraje tworzone przez zapaleńców na terenach spornych i platformach wiertniczych).

A jeśli interesują Was bardziej zwięzłe informacje ze świata, możecie zajrzeć na Instagrama Działu Zagranicznego.

Maciek w relacjach prowadzi dosyć nietypowy „dziennik informacyjny”.

8. Stan po Burzy

Kategoria: Polityczne fakty i plotki z naszego podwórka

Tutaj dwójka dziennikarzy, którzy przewinęli się właściwie przez wszystkie istotne media, omawia najnowsze wydarzenia polityczne z naszego podwórka.

Moim zdaniem w tym podcaście najcenniejsze są dwie rzeczy:

 1. Kontekst. Autorzy często zestawiają aktualne wypowiedzi polityków z ich czynami i słowami sprzed lat. Bywa, że wychodzi zabawnie.
 2. Przecieki. Informacje od niejawnych informatorów i ogólnie ploteczki. Tego nie ma znajdziecie w telewizyjnych serwisach.

9. Podcast Mateusza Morawieckiego

Kategoria: Political Fiction

Polski premier odważnie wchodzi w dwudziesty pierwszy wiek i tworzy swoją tubę propagandową w nowoczesnej formie podcastu.

Warto posłuchać. Typ generalnie raz w tygodniu przez piętnaście minut się chwali. Dorzuca jakieś informacje i ciekawostki. Na przykład, co to jest płaca minimalna i dlaczego musi być kontrolowana przez państwo. Ale tak generalnie motywem przewodnim audycji jest tutaj polityczne braggadacio.

Czasami też Mateusz gani innych. Na przykład medyków za protesty w drugiej połowie roku 2021. Morawiecki mówi, że aby spełnić żądania lekarzy i ratowników, trzeba by każdemu podatnikowi zabrać 250 złotych miesięcznie (odcinek poniżej ⬇️⬇️⬇️ – 11 minuta).

Panie Mateuszu, Mati, Ziomuś, zawsze są alternatywne rozwiązania. Medykom można by na przykład przekazać dwa miliardy, które co roku idą na TVP. To delikatnie mówiąc nie załatwia całej kwoty, ale już jej zauważalną część. Czasami trzeba myśleć poza pudełkiem (propagandy), Mati.

P.S. Dalej czekam na odcinek, w którym Mateusz Morawiecki odpowiada na pytanie, ile kosztuje bochenek chleba. Ten pewnie potrwa godzinę.

10. Mówi Się

Kategoria: Dwuosobowy strumień świadomości na temat właściwie dowolny

Mówi Się nie ma motywu przewodniego. Nie poznamy dzięki niemu mało znanych informacji na temat psychologii czy epoki brązu. W tej audycji Szymon Majewski i Joanna Kołaczkowska po prostu sobie na luzie gadają.

Opowiadają anegdoty i przemyślenia na jakiś bardzo luźny temat. I muszę powiedzieć, że te przemyślenia bardzo często są takie raczej zabawne.

I nie ma się co dziwić. W końcu autorzy to wybitni specjaliści od rozśmieszania!

„Bardzo śmieszą mnie, ale i zaciekawiają ci goście, którzy odtwarzają wielkie bitwy. Czyli cały czas, na przykład co roku odtwarzają bitwę pod Grunwaldem. (…)

To może my się nie zajmujmy w ogóle teraźniejszością. Skoro nam [naszym piłkarzom] świetnie wychodzi historia, odtwarzajmy na przykład remis z Anglią, zwycięstwo z Jugosławią z 74 roku.

I Lewy i spółka normalnie odtwarzają. Jest to rekonstrukcja. Rekonstrukcja najwspanialszych momentów. Niech rekonstruują najlepsze mecze. My będziemy ucieszeni.

Twój tata się ucieszy. Patrz z Jugosławią wygrali. Tato, ale już nie ma Jugosławii. Nie ważne, wygrali.

A z drugiej strony, za każdym razem, jak jest rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem, wiesz, że przyjeżdża rycerstwo z Niemiec. Ci, którzy rekonstruują cały czas swoją porażkę.

Czy nie powinniśmy raz w roku dać im wygrać?

Szymon Majewski w podcaście „Mówi się”. Jak nie lubię piłki nożnej, tak muszę przyznać, że jest to dobra rozkmina.

11. Ogólnie Polecam – Podcast Mieszka Minkiewicza

Kategoria: Popkultura i heheszki

Jest to jedyny podcast na tej liście, o którym mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że przesłuchałem w całości. W momencie publikacji liczy sobie osiem odcinków.

Zapowiada się bardzo dobrze. A poza tym znam Mieszka i mam wszelkie powody, żeby wierzyć, że będzie kontynuował dobrą robotę.

Koncepcja jest tutaj prosta. Minkiewicz zaprasza do swojej audycji innych komików i wyciąga od nich rzeczy, które OGÓLNIE POLECAJĄ. Z podcastu możemy dowiedzieć się o ciekawych filmach, książkach, zespołach czy miejscach (jak wspomniany poniżej grób Jima Morrisona).

A przestrzeń pomiędzy polecajkami wypełniona jest luźną rozmową (w końcu to podcast) i żartami (w końcu to komicy).

Krótko mówiąc OGÓLNIE POLECAM podcast Mieszka. OGÓLNIE POLECAM też obejrzenie odcinka swojej lekko dziwnej serii, do której kiedyś go zaprosiłem.

12. Atomowy Slam

Kategoria: Niszowa dziedzina poezji scenicznej

Domyślam się, że wielu ludzi przeglądając posta z ciekawymi podcastami, liczy, że trafi na tematy, o których nigdy wcześniej nie słyszało.

I takim właśnie tematem jest slam poetycki. Na świecie zjawisko istnieje chyba od trzydziestu lat. W Polsce mniej więcej od dwudziestu.

Jednocześnie mało kto o nim nie słyszał. Slam to w dużym skrócie bardziej luźna forma poezji. Poeci wchodzą na scenę, czytają swoje wiersze i mają porwać za ich pomocą widownię.

Tego typu imprezy prężnie działają w kilku miastach Polski. I jednym z dwóch podcastów, które dokumentują działanie tej sceny, jest Atomowy Slam (prowadzony przez Michała Grzebieniaka).

13. O Zmierzchu

Kategoria: Seksy i co nam w psychice piszczy

Tutaj przyciągnę waszą uwagę kontrowersją. Autorka podcastu – Marta Niedźwiedzka – jest psycholożką i uwaga, uwaga dyplomowaną SEX COACHKĄ (jakkolwiek się to słowo feminizuje).

W jej audycji posłuchamy o psychologii. Zazwyczaj o tym jej wycinku, który dotyczy pożądania i seksu. Mocno brakuje mi podstaw i nie wszystko rozumiem, ale i tak słucham podcastu z przyjemnością.

I tutaj mały przerywnik reklamowy bez żadnej wyraźnej przyczyny :)

14. Radio Naukowe

Kategoria: Hard science

Kolejny podcast naukowy. Ten jednak nie koncentruje się na jednej dziedzinie, ale co odcinek zabiera nas w zupełnie nowym kierunku.

Gośćmi są fizycy, historycy i geolodzy, którzy odpowiadają na pytania prowadzącej. Autorka sama nie jest naukowczynią, ale też nie można nazwać jej laiczką.

Karolina Głowacka to dziennikarka, która specjalizuje się właśnie w temacie nauki i technologii.

Prowadzi bardzo profesjonalnie, ale muszę powiedzieć, że czasami zdarza się jej coś pozytywnie „palnąć”. Rozbawił mnie na przykład moment, w którym powiedziała do profesora historii, że sprawdziłby się jako wędrowny wagabunda, który w przydrożnej karczmie snuje opowieści za dukata.

15. Śmiem Wątpić

Kategoria: Ateistyczna propaganda, mająca na celu zniszczyć kościół katolicki i ośmieszyć papieża

Na polskim rynku podcastowym istnieją audycje, które zachęcają do niewiary. A ja nie byłbym sobą, gdybym jednej z nich nie umieścił w swoim zestawieniu.

Jeden z ateistycznych podcastów to „Śmiem Wątpić”.

Na jej łamach Łukasz Wybrańczyk wytyka absurdy religii, kłóci się z księżmi i regularnie przytacza fragmenty Biblii, jasno pokazujące, że wcale nie jest to aż tak bardzo „dobra księga”.

I to już koniec tekstu, w którym zbieram ciekawe polskie podcasty. Jeśli jednak szukacie treści krótszych i z większym naciskiem na obraz, możecie przejrzeć listę interesujących kanałów na YT.

Leave a Reply