32 ciekawe kanały na Youtubie, które poszerzą horyzonty

W tym tekście zbieram ciekawe kanały na YT. I tutaj należy zadać pytanie. Ciekawe, czyli jakie?

Takie, które zawierają dużo wartościowych informacji. Tych, których szukaliście i tych, o których istnieniu nie mieliście pojęcia.

Kanały, które pozwalają spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy.

I wreszcie nagrane w ciekawy sposób przez obdarzonego charyzmą prowadzącego (albo -ącą).

I a propos prowadzących. Kiedy będziecie odwiedzać te kanały, zostawcie im komentarz “JA Z ZALECENIA BISKUPA.” Niech się zastanawiają, która kuria ich tropi.

Ten wpis ma ponad 4000 słów…

…i wiem, że nie każdemu się będzie chciało czytać tyle tekstu. Dla zabieganych zamieszczam playlistę przykładowych filmików z wymienionych kanałów:

PLAYLISTA-TURBO-CIEKAWYCH-FILMIKÓW

Ciekawe kanały na YT – spis treści

 1. Czy ten kanał jest wartościowy?
 2. Sfilmowani mówią, co obejrzeć
 3. Na Gałęzi przedstawia ciekawostki o filmach
 4. TVGry omawia (bez zaskoczenia) gry
 5. Okoń w Sieci omawia książki
 6. Kasia Babis miażdży Dziady Polskiej Fantastyki
 7. Stanowo przedstawia sławnych morderców
 8. Imponderabilia, czyli Karol Paciorek przepytuje świat
 9. 7 Metrów Pod Ziemią zaprasza do świata ciemności
 10. Everyday Hero promuje weganizm (i trochę ateizm)
 11. Janek Śpiewak reklamuje socjalizm
 12. Co się opłaca robić Dla Pieniędzy?
 13. Abstra bierze się Do Roboty
 14. Gimper wprowadza w zawód youtubera
 15. Gargamel okazjonalnie wraca na Youtuba
 16. ADBUSTER poskramia reklamy
 17. Matura To Bzdura edukuje polskie ulice
 18. Maciej Orłoś podsumowuje wiadomości
 19. Piotrek Ogiński Kocha Gotować
 20. Maciej Je (bardzo różne rzeczy)
 21. Robert Makłowicz zjada wszechświat
 22. Pyra oprowadza po Korei
 23. Planeta Abstrakcja pokazuje Polskę poza Polską
 24. Globstory – vlog podróżniczy z wyjątkową charyzmą
 25. Marcin z Lasu Kostrzyński zaprasza do lasu
 26. Kamil – In Travel opowiada ciekawostki o zwierzętach
 27. Piesologia tłumaczy psy
 28. Naukowy Bełkot bełkocze wyjątkowo ciekawie
 29. Kasia Gandor na luzie omawia biotechnologię (tak, da się)
 30. Absurdalny człowiek omawia meandry psychologii
 31. Nie wiem, ale się dowiem
 32. Kanał, który opowiada Ciekawe Historie
 33. Polityka Zagraniczna tłumaczy zdarzenia poza Polską

Czy ten kanał jest wartościowy?

Sami zdecydujcie, czy ten kanał coś sobą reprezentuje. Jest mój, więc nie wypada mi go oceniać.

Powiem tylko, że możecie na nim natknąć się na duże ilości ciekawostek o reptilianach i religiach wymyślonych dla żartu.

P.S. Regularnie próbuję żartować, więc jeśli spodoba Wam moje poczucie humoru, to jest szansa, że się parę razy zaśmiejecie.

Sfilmowani mówią, co obejrzeć

Z jednej strony wydaje mi się, że ludzi nie obchodzą recenzje filmów. Jak chcą sprawdzić daną produkcję, patrzą na gwiazdki na Filmwebie.

Z drugiej strony, czasami fajnie jak ktoś znajomy poleci Ci film. I Sfilmowani robią właśnie to. Polecają i recenzują najnowsze produkcje.

W formie luźnej ale bardzo merytorycznej rozmowy.

JAKĄ JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Dowiemy się dzięki niemu, co obejrzeć. Oraz w wielu wypadkach, czego nie oglądać (patrz materiał powyżej).

Na Gałęzi przedstawia ciekawostki o filmach

Tutaj już raczej nie znajdziemy recenzji. A przynajmniej nie w konwencjonalnym tego słowa znaczeniu (seria “Co jest nie tak z…” omawia produkcje ale z mocnym przymrużeniem oka).

Autor kanału Na Gałęzi przedstawia za to informacje o aktorach, reżyserach oraz szeroko rozumianych kulisach sztuki filmowej.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Wiedzieliście, że rodzice Joaquina Phoenixa należeli do sekty i przez pewien czas wraz z dziećmi żyli w nędzy? Nie? No to właśnie tego typu ciekawostki poznacie dzięki kanałowi Na Gałęzi.

TVGry omawia (bez zaskoczenia) gry

TVGry.pl to już właściwie imperium medialne. Kanał wyrósł ze strony o tej samej nazwie i ma spore osiągnięcia. Setki tysięcy wyświetleń to jedno z nich. Współpraca z Gonciarzem to inne (lata temu pełnił zaszczytną funkcję prowadzącego pod nie mniej zaszczytnym pseudonimem Lord Arteon).

Na TVGry w większości wypadków nie znajdziemy standardowych recenzji ani “zagrajów”. Zamiast tego pojawiają się treści, które można nazwać felietonami.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Z jego filmików dowiecie się, jak bardzo skomplikowane i pomysłowe bywają gry komputerowe. Dzięki tym materiałom być może nawet zaczniecie postrzegać gamedev jako osobną dziedzinę sztuki.

Okoń w Sieci omawia książki

Booktube to dziwny region Youtuba. Nieformalna grupa kanałów, które zajmują się książkami.

I w tym niewielkim światku moje Oko przykuł Okoń (słaba gra słów w 200% zamierzona!!! TurboXD :) Gość recenzuje książki w naprawdę ciekawej formie.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Tutaj dowiemy się, co przeczytać oraz dlaczego warto. Muszę też przyznać dwie rzeczy:

 1. Warstwa wizualna jest totalnie dopracowana
 2. Kurde. Śmieszne żarty ma ten Okoń.

Wyborny Trup

Chcesz przeczytać książkę, którą recenzuje Okoń?

Kasia Babis miażdży Dziady Polskiej Fantastyki

Ciekawe kanały na YT to wcale nie muszą być te z tysiącami subskrybentów i milionami wyświetleń. Czasami już na pierwszy rzut oka widać, że dany twórca daleko zajdzie.

Kasia Babis nagrywa od niedawna, ale już zdążyła narobić sporo zamieszania na platformie. Kręci między innymi serię “Dziady Polskiej Fantyastyki”. Omawia w niej książki polskich fantastów i zwraca uwagę przede wszystkim na takie środki literackie jak: seksizm, nienawiść do kobiet i epatowanie homofobią.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Pozwala dostrzec niskie, seksistowskie zagrywki w książkach, które kiedyś lubiłeś. Męska forma czasownika nie jest tutaj przypadkowa. Większość z tych “dzieł” jest skierowana do nastoletnich chłopców.

P.S. Przy okazji pisania tego tekstu odkryłem, że Kasia Babis w żadnym wypadku nie jest początkującą twórczynią. Oprócz prowadzenia kanału na Youtubie (który faktycznie został założony niedawno), zajmuje się rysowaniem komiksów i ma w tej dziedzinie dosyć owocną karierę.

Źródło – Twitter Kasi Babis.

Stanowo przedstawia sławnych morderców

Kanał bardzo ciekawy. Znajdziemy na nim informacje o podróżowaniu po Stanach (pewnie stąd nazwa), okazjonalne materiały o popkulturze. Oraz przede wszystkim podcasty kryminalne.

Dlaczego przede wszystkim? Bo filmiki z tej serii zazwyczaj mają tak gdzieś cztery razy więcej wyświetleń niż te z pozostałych.

A poza tym jest to jedyny cykl na tym kanale, jaki oglądam (Jaśmin przepraszam!)

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Posłuchamy w niej, o dziwnych przerażających, pokręconych zbrodniach. Przy okazji dowiemy się też sporo o ludzkiej psychice.

Jaśmin (prowadząca) nie mówi zbyt dużo na temat psychologii, ale już nawet słuchanie o niektórych zachowaniach, skłania do refleksji, nad tym, co ludzie mają w głowach.

P.S. Ja osobiście podczas słuchania dosyć często się śmieję. Ale to może dlatego, że jestem spaczony.

Imponderabilia, czyli Karol Paciorek przepytuje świat

Karol Paciorek przebył długą drogę w tak zwanych nowych mediach:

 1. Zdobył popularność współtworząc kanał Lekko Stronniczy u zarania polskiego Youtuba.
 2. Prowadził program Kto Wie, Ten Wie na kanale zbudowanym przez wyżej wymienionego LSa.
 3. Nagrywał serię Wieczorny Paciorek dla portalu O2. Czy była dobra? Cholera wie. Nigdy nie byłem aż tak zainteresowany tym, co Karol ma do powiedzenia, żeby na O2 wchodzić.
 4. Razem z Pauliną Lis komentował żarcie na kanale Nienasyceni…

… a oprócz tego udziela się na kanale Imponderabilia. Prowadzi tutaj długie i dosyć luźne wywiady. Z ludźmi różnych dziedzin. Od internetowych twórców po znanych polityków.

Tak jest. Karol Paciorek jest jednym z pierwszych youtuberów na świecie, którym urzędujący prezydent udzielił wywiadu.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Dzięki niemu mogliśmy usłyszeć, jak Andrzej Duda odpowiada na pytania, których nie napisał jego sztab.

“Karol Paciorek: Największy plus Rafała Trzaskowskiego. Pana zdaniem.

Andrzej Duda: Są kobiety, które twierdzą, że jest bardzo przystojny.”

To poważnie padło.

A poza tym kanał motywuje do samo-edukacji. Obstawiam, że jedna czwarta z Was zaraz poleci googlować, co to są te całe imponderabilia.

7 Metrów Pod Ziemią zaprasza do świata ciemności

Kanał 7 Metrów Pod Ziemią jest świetnym przykładem na to, że shock content może być wysmakowany i robiony z klasą.

Seria opiera się na długich, ale jednak prostych w formie wywiadach. Prowadzący ogranicza swoje komentarze do minimum i bardzo, bardzo mocno skupia się na gościu.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Tak właściwie to przynosi nam dwie wartości. Po pierwsze, daje informacje o rzeczach, o których od zawsze myśleliśmy, ale baliśmy się zapytać. Po drugie, wzbudza zaporowe ilości emocji.

P.S. Kanał prowadzi Rafał Gębura. Jakiś czas temu wydał książkę “Otwórz Oczy”. Możecie się nad nią zastanowić, jeśli wolicie czytać niż oglądać.

Przeczytaj 7 Metrów Pod Ziemią

Książka, która uzupełnia ten zdecydowanie wartościowy kanał na Youtubie. Poznasz w niej między innymi historie ludzi wykonujących nietypowe zawody.

Everyday Hero promuje weganizm (i trochę ateizm)

Mogliście się natknąć na ten kanał pod inną nazwą. Jeszcze do niedawna funkcjonował jako “Vegan Hero”.

Najwyraźniej jednak Orestes postanowił poruszać więcej tematów niż brak mięsa w diecie. Na kanale znajdziemy też treści ateistyczne oraz materiały dotyczące manipulacji.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Jest bardzo, bardzo merytoryczny. Widać, że autor wkłada ogrom wysiłku w reaserch. Żeby przygotować filmik powyżej, ewidentnie musiał przeczytać dosyć konkretne fragmenty biblii (a umówmy się, że nie jest to lektura łatwa ani przyjemna).

Mnie osobiście nie trzeba przekonywać do ateizmu, ale wydaje mi się, że powyższy materiał może dać do myślenia również ludziom wierzącym.

Janek Śpiewak reklamuje socjalizm

Kolejny stanowi dowód, że Andrzej Duda ułaskawia nie tylko pedofilów i kumpli z partii. Janek Śpiewak został prawomocnie skazany za swój udział w nagłaśnianiu afery reprywatyzacyjnej (a konkretnie za zniesławienie córki ministra).

W 2020 wyrok został anulowany decyzją prezydenta.

I dzisiaj Janek Śpiewak dalej działa jako aktywista – między innymi na swoim kanale YT. Delikatnie mówiąc nie popieram jego przekonań ekonomicznych, ale chcę, żeby tekst był pełen różnorodnych treści.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Z tego kanału dowiecie się, dlaczego mieszkania w naszym kraju są drogie oraz dlaczego Polacy mało zarabiają. Dowiecie się też, że 500+ to dobry program, a Roman Giertych to świnia.

Co się opłaca robić Dla Pieniędzy?

Janek Śpiewak bardzo dużo mówi o ekonomii, ale w sumie częściej o tym, jak zwiększyć podatki a nie dochody.

Kanał Dla Pieniędzy z kolei pozwala nam zajrzeć do kieszeni innych.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Dosyć obszernie przedstawia kulisy zarabiania w poszczególnych zawodach. Podaje nie tylko kwoty, ale też źródła i sposoby generowania przychodu. A po mojemu, to się nazywa edukacja ekonomiczna.

A poza tym ciekawostki, ciekawostki, ciekawostki….

“Czasami odnosimy wrażenie, że ksiądz jest bogaty, ponieważ jeździ nowym autem. Ale może ono być mylne, dlatego że ksiądz wcale nie musi być bogaty, aby kupić sobie nowe auto.

Wyżywienie i dach nad głową zapewnia mu kościół. Nie ma też żony i dzieci, które trzeba utrzymywać.

Wiele kosztów, które ponosi zwykły Kowalski, po prostu mu odchodzi. I zarabiając na przykład cztery tysiące, ksiądz może zupełnie spokojnie dwa wydawać na auto.”

Wypowiedź pochodzi z kanału Dla Pieniędzy (Filmik Powyżej)

Abstra bierze się Do Roboty

Jeden z trzech miliardów kanałów założonych przez Grupę Abstra.

Oczywiście przesadzam z trzema miliardami, ale jednocześnie trzeba przyznać, że panowie kanałów założyli całkiem sporo (między innymi Do Roboty oraz wymienione powyżej Dla Pieniędzy).

W tym wypadku wraz z prowadzącym udajemy się do różnego rodzaju zakładów pracy i sprawdzamy, jak wygląda ich działanie od środka.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Jest to idealne miejsce w sieci dla ludzi, którzy zastanawiają się nad wyborem (bądź zmianą) pracy. Tutaj na własne oczy przekonamy się, jak wygląda życie przedstawiciela konkretnego zawodu. Poznamy jego obowiązki, niezbędne kwalifikacje oraz w wielu wypadkach również zarobki.

Ale spokojnie. Ludzie, którzy nie szukają nowej roboty, też mogą skorzystać. Filmiki często zawierają dosyć niesamowite ciekawostki na temat życia poszczególnych przedsiębiorstw:

PROWADZĄCY: To są ubrania, w których chowa się klienta?

WŁAŚCICIEL ZAKŁADU POGRZEBOWEGO: Też można. Ale też rodzina często kupuje te ubrania, żeby się podczas żałoby ubrać. (…) Z ciekawostek powiem, że nawet przychodzi do nas młodzież na studniówki, bo są to garnitury nie papierowe, jak to legendy mówią.”

Gimper wprowadza w zawód youtubera

Gimper przeszedł ciekawą drogę i kilka metamorfoz. Pamiętam, że dawno temu grał w Minecrafta (oczywiście na Youtubie). Później nagrał jakieś rapsy. Wydaje mi się też, że miał okres, w którym zdecydowanie zbyt dużo przeklinał.

Dzisiaj wyrasta do rangi Gonciarza młodszego pokolenia. Bardzo sprawnie mówi, ma wiele do przekazania i świetnie buduje wokół siebie społeczność.

Najbardziej znana seria Gimpera to w tym momencie chyba Overwatch – forma komentarza do memów tworzonych na zamkniętej grupie. Ja jednak skupię się na zupełnie innym cyklu. Zawód Youtuber – w nim Tomasz Działowy opowiada właśnie o umiejętnościach, które są niezbędne przy zarabianiu w sieci (i przy okazji promuje swoją książkę).

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Dzięki serii powyżej poznacie wiele ciekawych faktów na temat Youtuberów, a przy odrobinie szczęścia liźniecie trochę wiedzy na temat social mediów oraz promowania swojego kanału.

Oglądając inne serie, będziecie mogli się natomiast pośmiać. Między innymi z memów z łysym Gimperem.

Gargamel okazjonalnie wraca na Youtuba

Ten twórca zniknął z portalu, ale tylko pozornie. Gargamel – złote nerdziątko internetu. Gość, którego algorytm przez jakiś czas wręcz uwielbiał. Inteligentny komentator i poszukiwacz raków.

Kanał Gargamela dalej istnieje, ale treści pojawiają się na nim o wiele rzadziej. Tak gdzieś raz na cztery miesiące. Filmiki za to są dłuższe i dosyć wnikliwie omawiają wybrane zjawiska.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Śmiech przez łzy. Bo aktualnie poruszane tematy są takie raczej dramatyczne.

ADBUSTER poskramia reklamy

Pomysł na format Adbustera jest tak dobry, że jak kiedyś pojawią się Noble w dziedzinie twórczości youtubowej, to powinien dostać.

Prowadzący kupuje produkty i sprawdza, czy działają, tak jak zostały przedstawione w reklamie. Bardzo często nie działają.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Jak u mnie w domu zalęgły się ryjówki, autentycznie zacząłem rozglądać się za urządzeniami odstraszającymi. Jedno kupiłem.

Nie działało. Przed nabyciem następnych na szczęście obejrzałem filmik ADBunia.

Cóż, pomogło mi zaoszczędzić trochę pieniędzy. Dzięki!

Ale oczywiście kanał można oglądać też stricte dla rozrywki. Często pojawiają się na nim produkty, których istnienie nie śniło się Waszym filozofom.

Strona Producenta (To Zdecydowanie Nie Jest Link Sponsorowany).

Matura To Bzdura edukuje polskie ulice

Matura To Bzdura jest kanałem, który postawił na bardzo ciekawą formę edukacji. Mianowicie uczy poprzez wytykanie błędów zaczepionym na ulicach osobom.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Po pierwsze, można się dowartościować (jak pytanemu nie idzie). A po drugie, te pytania bywają trudne i podchwytliwe. Czasami jakaś wiedza w głowie zostanie.

Maciej Orłoś podsumowuje wiadomości

“Przy okazji od razu uściślam: Uwaga i ostrzeżenie. To nie jest program informacyjny. To jest subiektywny przegląd wydarzeń i nie mniej subiektywny komentarz do rzeczywistości.”

Powiedział Maciej Orłoś na rozpoczęcie jednego ze swoich odcinków. I to właśnie najlepiej tłumaczy, na czym opiera się najbardziej popularna seria na kanale dziennikarza.

Usłyszymy tutaj powtórkę z ostatnich wiadomości z osobistym uzupełnieniem prowadzącego.

Przy okazji muszę powiedzieć, że jestem mocno zaskoczony poczuciem humoru Pana Orłosia. Pewnie dlatego, że w Teleekspresie nie miał zbyt wielu okazji, żeby się nim wykazać.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Przypomina najważniejsze wydarzenia z ostatnich paru dni. Przy okazji prowadzący regularnie uzupełnia wiadomości za pomocą wiedzy dodatkowej.

A. No i naturalnie można się pośmiać.

Piotrek Ogiński Kocha Gotować

Dzisiaj kanały na Youtubie prowadzą telewizyjni kucharze – Pascal Brodnicki i Karol Okrasa. Na platformie udziela się także prowadząca “Kuchennych Rewolucji” – Magda Gessler.

Pierwszą gwiazdą polskich kulinariów w sieci był jednak Piotrek Ogiński z kanału Kocham Gotować.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Nie masz pomysłu na obiad czy kolację? Nie ma problemu. Tutaj znajdziesz dziesiątki ciekawych propozycji. Wszystkie będą jasno ale też niezwykle ciekawie opisane.

A oprócz tego na kanale okazjonalnie pojawiają się testy bardzo złego jedzenia z marketów czy takie cuda jak przepis na domowego Red Bulla.

Maciej Je (bardzo różne rzeczy)

Czasami nie chce nam się gotować w domu, a za to mamy ochotę zjeść coś unikalnego na mieście.

I wtedy warto skorzystać z rekomendacji. Właśnie testowaniem jedzenia w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych, zajmuje się kanał Maciej Je.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Dowiem się dzięki niemu, czy warto jeść w nadmiernie drogich restauracjach.

Ale zdecydowanie nie tylko. Maciej i Sonia testują także budki z żarciem, bary i jedzenie na dowóz. Znajdziemy tutaj rekomendacje na każdą kieszeń i każdą okazję (i z wielu polskich miast).

Ciekawym smaczkiem są pojawiające się do czasu do czasu vlogi podróżnicze (oczywiście też skupione na jedzeniu z poszczególnych regionów).

Robert Makłowicz zjada wszechświat

Pan Robert to kolejna osobowość telewizyjna, która przeniosła się na Youtuba. I przy okazji kolejny po Panu Orłosiu człowiek, któremu ta przemiana wyszła na dobre.

Na kanale widać o wiele, wiele większy luz niż podczas kręcenia programów telewizyjnych. Makłowicz wygłupia się, gotuje, podróżuje, mlaska i jest całkowicie w swoim żywiole.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Dzięki niemu poznajemy świat, smaki oraz niektóre przepisy. Do tego wszystko okraszone jest ciekawostkami o monarchii austro-węgierskiej.

Najważniejszą wartością tego kanału jest jednak moim zdaniem to, że możemy się z niego nauczyć, jak cieszyć się życiem. Bo Robert Makłowicz to moim zdaniem bardzo świadomy i bardzo mądry hedonista.

Przy okazji Robert Makłowicz stał się bohaterem memów. Jak sam jednak twierdzi, ma świadomość, że są to bardzo sympatyczne memy.

Pyra oprowadza po Korei

Gonciarz w Japonii, Weronika Truszczyńska w Chinach, Pyra w Korei. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że każdy kraj azjatycki ma własnego youtubera z Polski.

Na drugi rzut oka sytuacja jest już mniej poważna. Bo Azja liczy 48 krajów plus 6 państw, nie tak w stu procentach uznanych.

Ale do sedna! Autorka kanału Pyra w Korei przedstawia nam życie i zwyczaje tego kraju.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Autorka mieszka w Korei Południowej od lat. Dzięki niej możemy popatrzeć na kraj z perspektywy, nie turysty, ale człowieka, który jest stale na miejscu i na dodatek dużo wie o jego kulturze.

Planeta Abstrakcja pokazuje Polskę poza Polską

Kanał, na którym para opisuje swoją umowną podróż dookoła świata. I tak wiem, że tego typu miejsc na Youtubie jest całe mnóstwo.

Planeta Abstrakcji przykuła jednak moją uwagę jedną serią. Stanowi ona niewielką część kanału – prawdopodobnie poniżej dziesięciu procent. Mimo wszystko jest tak ciekawa, że aż Wow!

Prowadzący zabierają widzów do miejsc za granicą, w których żyją Polacy. Ale nie do żadnego Londynu, Rzymu czy Chicago. Wraz z nimi poznamy naszych rodaków żyjących w na prawdę egzotycznych miejscach.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Dużo ładnych miejsc. I przede wszystkim dużo lokalizacji, które jak dla mnie są ciekawostkami geograficznymi.

Globstory – Vlog podróżniczy z wyjątkową charyzmą

Globstory to jedyny kanał podróżniczy, który oglądam na stałe. I to jeszcze od czasów, kiedy nazywał się “Halo Turcja” :)

Trzeba przyznać, że Kaja – prowadząca jest wyjątkowo profesjonalna. Moim zdaniem mało kto w tej konkretnej niszy mówi tak sprawnie i jednocześnie tak ciekawie.

Twórczyni ma talent do nawiązywania relacji z tak zwanymi lokalsami. Bardzo ważnym wyróżnikiem jej kanału jest seria “Pogapmy się na ludzi”. W niej mamy okazję właśnie właśnie pogapić się na mieszkańców konkretnego kraju.

Osobiście nie palę trawy, ale mam wrażenie, że wśród ludzi, którzy jarają na potęgę, ten cykl może cieszyć się dużym uznaniem.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Tutaj odpowiedź jest bardzo, bardzo prosta. Poznajemy dzięki niemu inne kultury. I oczywiście możemy się pogapić na ludzi :)

Przy okazji ten kanał niesie wartość nie tylko za sprawą ciekawych treści, ale też aspektu wizualnego. Jeśli nie chce Wam się oglądać całych filmików, przedsmak możecie złapać na Instagramie.

Marcin z Lasu Kostrzyński zaprasza do lasu

Kanał prowadzony przez Marcina Kostrzyńskiego – dziennikarza, który przez wiele lat zajmował się przyrodą w telewizji. Był też myśliwym, ale ostatecznie postanowił patrzeć na przyrodę przez obiektyw a nie celownik.

Na tym kanale możemy poznawać zwierzęta z naszych – polskich lasów. Na dwa sposoby – dzięki barwnym i bardzo ciekawym opowieściom Pana Marcina oraz materiałom z foto-pułapek.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Na filmiku powyżej możemy podziwiać małe jenoty. Szczerze mówiąc, wcześniej nawet nie do końca wiedziałem, czy jenot biega, pływa czy fruwa. Zdecydowana wartość edukacyjna.

Kamil – In Travel opowiada ciekawostki o zwierzętach

Podobnie jak w wypadku Stanowo mamy tutaj do czynienia z kanałem wielotematycznym. Jak się domyślam, pierwotnie miał to być vlog podróżniczy. I czasami faktycznie pojawiają się filmiki z małych i dużych podróży Kamila.

Główna i najbardziej popularna seria to jednak Ciekawostki o Hodowli w Domu … (Wstaw Nietypowe Zwierzę). W tym cyklu prowadzący odwiedza ludzi posiadających egzotyczne gatunki, a następnie opowiada o nich ciekawostki, w trakcie kiedy (na przykład) puma liże go po głowie.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Tutaj wartości są trzy:

 1. Wiele się dowiadujemy o danym zwierzęciu
 2. Możemy sobie na nie popatrzeć
 3. No i oczywiście tak zwany shock value. Bo zaczynamy się zastanawiać, czy trzymanie takiej pumy w domu jest moralne i automatycznie nam się zaczyna wydawać, że jesteśmy lepszymi ludźmi.

P.S. Puma z filmiku powyżej to Nubia – kot, z którym właściciel uciekł przed władzami do lasu w lecie 2020.

Artykuł przeczytacie tutaj. Natomiast wywiad z właścicielem pumy z kanału In Travel tutaj.

Piesologia tłumaczy psy

Piesologia to z kolei kanał o hodowli dużo bardziej przyziemnych, ale też wspaniałych, zwierząt. Jego właścicielka – Kasia Biskup (fajne nazwisko, chyba już gdzieś słyszałem ;) jest zawodową trenerką oraz psią behawiorystką.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Dowiemy się z niego bardzo dużo na temat tego, co nasze psy komunikują nam poprzez swoje zachowania. Dowiemy się też, jak nauczyć pupili sztuczek. Czasami dosyć odjechanych.

P.S. To psie “Pa pa” niestety dalej i bardzo konsekwentnie przypomina mi “Heil Hitler”.

Naukowy Bełkot bełkocze wyjątkowo ciekawie

Dawid Myśliwiec jest doktorem chemii.

Na swoim kanale nie omawia jednak wyłącznie pierwiastków i wiązań pomiędzy pierwiastkami. Pojawiają się też materiały z zakresu biologii, matematyki, ciekawostki czy też po prostu przemyślenia autora:

“Mówi się, że gra w Lotto to podatek od marzeń.

Ja się nie zgadzam.

Moim zdaniem to co najwyżej podatek od nieznajomości matematyki.”

Dawid Myśliwiec, Uwaga, Naukowy Bełkot

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Z filmików, które tu znajdziemy dowiemy dziesiątków drobnych, ale istotnych faktów o prawach rządzących otaczającym nas światem.

P.S. 1. Dawid Myśliwiec nie bełkocze. Wyraźnie mówi.

P.S. 2. Jest już trzecim youtuberem na tej liście, który wydał książkę wraz z wydawnictwem Altenberg.

Przepis na Człowieka

Książka, w której znany youtuber (i naukowiec) pochyla się nad kwestią kodu genetycznego człowieka.

Kasia Gandor na luzie omawia biotechnologię (tak, da się)

Tak jest. Twórczyni kanału zajmuje się biotechnologią.

I zdawać by się mogło, że to temat tak ścisły, że można nim co najwyżej straszyć dzieci. Nic bardziej mylnego. Wszystkie bakterie, wirusy i procesy są tutaj przedstawione prosto, przystępnie, a nawet dowcipnie.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Dzięki niemu dowiemy się, że biotechnologia jest trochę jak fizyka i chemia. Też otacza nas praktycznie z każdej strony.

Przy okazji ilustracje momentami rozwalają nienachalnym urokiem.

Z kontekstu zrozumiałem, że Kasia te ilustracje wykonuje samodzielnie. Wszechstronna bestia. Więcej jej rysunków możemy znaleźć na blogu.

Absurdalny Człowiek omawia meandry psychologii

Piesologia zajmuje się tłumaczeniem, co się dzieje w psim łbie. Z kolei Absurdalny Człowiek zagląda pod kopuły ludziom.

Na tym kanale znajdziemy omówienia bardzo ważnych zagadnień z dziedziny psychologii.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Na przykład dzięki filmikowi powyżej dowiedziałem się, że psychopaci nie przejmują się przyszłością i opiniami innych.

Kurde, zaczynam żałować, że nie jestem psychopatą.

Nie wiem, ale się dowiem

Tytuł kanału jest przy okazji opisem podejścia twórcy. Sam kiedyś napisał na ten temat:

“Rozkładając nazwę na poszczególne części: Nie wiem – czyli przyznanie się do nieudolności i bycia niewiedzącym, kruchym; ale się dowiem! – czyli rzucanie sobie wyzwania, poszukiwanie lepszej wersji samego siebie, odkrywanie świata.”

I na kanale pojawiają się właśnie filmiki zgłębiające najróżniejsze tematy. Od psychologii, przez filozofię, po mało znane terminy z życia społecznego (Wiedziałem, czym jest trójkąt. Ale czym jest cuckold dowiedziałem się z tego kanału).

Wszystko to podane w dosyć neutralnej, ale jednak przyjaznej formie.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Ten kanał może być odrobinę kontrowersyjny. Bo kilka razy odniosłem wrażenie, że jego twórca broni inceseli i ich “kultury”.

Czy to jest dziwne? Nie wiem. Wydaje mi się dziwne, ale to jeszcze nie znaczy, że jest. Na pewno jednak patrzenie na rzeczywistość z zupełnie nowej perspektywy poszerza horyzonty. A taki jest jeden z głównych celów tego tekstu.

P.S. Na Społecznościach Youtube tego kanału pojawiają się też memy. Duża część z nich jest chyba autorska. Też wartość dodana.

Źródło – Społeczności Youtube kanału Nie wiem, ale się dowiem.

Kanał, który opowiada Ciekawe Historie

W wypadku tego kanału słowo “historie” posiada dwa znaczenia. Często odcinki odnoszą się do czasów minionych.

W wielu filmikach nie chodzi jednak o wytłumaczenie procesu dziejowego, ale opowiedzenie czyjejś historii. Zazwyczaj ciekawej.

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Możemy się tutaj dużo dowiedzieć o ważnych wydarzeniach. Albo w innych wypadkach, dowiedzieć, że dane wydarzenia w ogóle miały miejsce.

Oprócz tego bardzo dużą zaletą tego kanału jest fakt, że w poszczególnych filmikach często zamieszczane są materiały źródłowe (wywiady, fragmenty dokumentów i programów informacyjnych z dawnych czasów).

Polityka Zagraniczna tłumaczy zdarzenia poza Polską

Dzisiejsza polityka jest jutrzejszą historią.

Warto się nią interesować. I o ile wydaje mi się, że coraz więcej osób nadążą za wydarzeniami politycznymi w Polsce, o tyle za granicą już często nie do końca wiemy, co się dzieje.

I tutaj wchodzi kanał Polityka Zagraniczna (cały na biało).

JAKĄ WARTOŚĆ NIESIE KANAŁ? Możemy dzięki niemu lepiej poznać postacie i wydarzenia z innych krajów. Wiedzieliście na przykład, że Erdogan był przez jakiś czas uważany za islamskiego liberała?

Bo ja bym na to w życiu nie wpadł.

A może jakiś lolcontencik, proszę państwa?

W tym tekście przedstawiłem wam wartościowe kanały na Youtubie. Może się jednak okazać, że po przejrzeniu tych wszystkich pełnych treści miejsc, czujecie się zmęczeni i macie ochotę obejrzeć coś lżejszego.

W tekście poniżej zbieram z kolei kanały bekowe.

Znacie ciekawe kanały na yt? Napiszcie o nich w komentarzach!

Jeśli uważacie, że pominąłem jakiś istotny kanał, nie krępujcie się i dodajcie w komentarzach.

Jak najbardziej można dodawać swoje kanały. Tutaj jednak pamiętajcie o tym, żeby je ciekawie przedstawić. Bo to właśnie opis zadecyduje o tym, czy ktoś kliknie.

Leave a Reply