Ile wynosi cena za wynajęcie dobrego konferansjera?

Szukając prowadzącego na swoją imprezę warto zwrócić na kilka kwestii: doświadczenie, styl oraz rozpoznawalność. Bardzo istotną kwestią jest też oczywiście cena, jaką poda konferansjer.

Właśnie na temat wysokości stawek wypowiem się w tym tekście. Widełki cenowe są w wypadku usług konferansjerskich bardzo szerokie. Należy się nastawiać na kwoty pomiędzy kilkaset a kilka tysięcy złotych.

Dokładną cenę za usługi jednego prowadzącego możecie poznać od razu. Nazywam się Tomek Biskup i jestem konferansjerem. Zapraszam do zapoznania się z informacjami na mój temat (poniżej). Oraz oczywiście do kontaktu.

Najniższa stawka nie zawsze jest dobrym kryterium wyboru

Parę lat temu moja dziewczyna organizowała Wieczór z Kulturą Gruzińską. Ja akurat miałem zajęty termin. I tak jakoś wyszło, że Ania wynajęła studenta, który podobno miał doświadczenie konferansjerskie. Za swoje usługi zażądał 50 złotych za godzinę pracy.

Nigdy wcześniej nie spotkałem się z systemem, w którym cena obliczana jest w oparciu o każde sześćdziesiąt minut, jakie konferansjer poświęci na pracę. Zazwyczaj prowadzący podają stawki za dzień lub imprezę.

Sposób wyceny nie jest oczywiście realnym problemem. Każdy ma własne podejście.

Efekty za to okazały się być opłakane.

Chłopak formalnie spełnił swoją rolę. Zapowiadał kolejne punkty programu. Że robił to pod nosem i bez zaangażowania, to już inna sprawa. Ostatecznie funkcję faktycznej prowadzącej przejęła zaprzyjaźniona instruktorka tańca gruzińskiego.

Z tej historii jasno wynika, że można znaleźć na rynku tanich konferansjerów. Takich, którzy krótką, dwugodzinną imprezę poprowadzą już nawet za sto złotych…

Moim zdaniem należy jednak na takie osoby uważać. Nie mówię jednoznacznie, żeby nie korzystać z ich usług. Po prostu uważać.

Może się zdarzyć pasjonat, który daną imprezę poprowadzi dla przyjemności… Albo naturszczyk, który jeszcze nie załapał, że na konfie można zarabiać dobre pieniądze.

Po prostu w wypadku osób podających niskie stawki proponuję poświęcić cztery razy więcej czasu na sprawdzanie ich kompetencji.

Ceny za usługi profesjonalistów

Tutaj należy sobie odpowiedzieć na pytanie, kim jest zawodowy konferansjer.

Kwestia podchwytliwa, bo  spotkałem naprawdę wielu “zapowiadaczy”. Jednocześnie nie mogę sobie przypomnieć żadnego, który w życiu zajmowałby się wyłącznie prowadzeniem imprez. Wielu profesjonalistów ma drugi zawód. Dla jeszcze większej części prowadzenie jest tym drugim zawodem.

Imprezy prowadzą więc radiowcy, aktorzy, lektorzy, dje, oraz komicy (jak w moim wypadku). To z jakiego środowiska wywodzi się dana osoba, ma ogromny wpływ na styl i konkretny zestaw umiejętności. Jest to jednak temat na osobny tekst :)

Moim zdaniem zawodowy konferansjer to taki, który ma doświadczenie. Człowiek prowadzący często i regularnie. Cena za jego usługi raczej nie będzie niska…

W praktyce stawki zawodowców zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilku tysiącach za dzień lub wieczór.

Ja osobiście podaję inne kwoty za prowadzenie imprez artystycznych i inne ze pracę na piknikach i wydarzeniach firmowych. Te drugie są oczywiście wyższe :) Można powiedzieć, że organizatorom imprez poetyckich i przeglądów kabaretowych daję zauważalną zniżkę.

Tę praktykę podpatrzyłem u starszych kolegów z branży (wywodzących się głównie ze środowiska kabaretowego).

Wielu ludzi tak robi i dlatego właśnie pisząc maila do konferansjera, warto wspomnieć parę słów o charakterze wydarzenia.

I skoro już wspomniałem o konferansjerach kabaretowych. Pozwolę sobie zostawić odesłanie do tekstu, w którym polecam kilku swoich kolegów.

Im bardziej znany konferansjer, tym wyższa cena

Wraz ze sławą konferansjera ceny idą niebotycznie w górę. Już dawno temu słyszałem plotki o dziesiątkach tysięcy złotych, jakie za prowadzenie imprezy biorą Maciek Stuhr czy Wojciech Mann.

To są jednak plotki. Obiegowe historie, w które wierzę, ale na które nie mam absolutnie żadnych dowodów.

Przytoczę za to konkrety, do jakich dotarł miesięcznik Gala. Rzekomo Maciek Musiał z serialu Rodzinka.pl za poprowadzenie imprezy bierze nawet dwadzieścia tysięcy…

Ile weźmie na przykład Tomasz Kammel, aż boję się szukać. Jako doświadczony i znany konferansjer prawdopodobnie o wiele więcej…

Skoro szukacie konferansjera, to jest szansa, że zainteresują Was też też różnego rodzaju atrakcje na imprezy. Proponuję coś w sam raz na nasze czasy – show online.

Jedna myśl w temacie “Ile wynosi cena za wynajęcie dobrego konferansjera?”

Leave a Reply