Wszystkie blogi o stand upie w polskim internecie

Stand Up Blog

Kliknęliście ten tekst, więc prawdopodobnie macie ochotę poczytać blog, na którym ktoś wciągająco pisze na temat komedii stand up…

Muszę Was zmartwić.

Takich stron nie ma zbyt dużo.

Od kiedy stand up zaczął się u nas robić popularny, powstało siedem blogów poświęconych komikom, występom i żartom. Obecnie większość z nich nie działa wcale albo nie aż tak aktywnie jak kiedyś.

Witryny dalej jednak wiszą w sieci, a większość zamieszczonych na nich treści nie ma terminu przydatności do spożycia. Można je potraktować jak książki i po prostu poczytać.

Poza tym internet jest źródłem bez dna. Informacje i ciekawostki o stand upie możemy znaleźć w wielu miejscach technicznie rzecz biorąc nie będących blogami.

W tym tekście próbuję przedstawić je wszystkie. Znajdziecie tutaj blogi właściwe (5), portale o stand-upie (1), fanpage (2) oraz kanały na Youtubie (tak jakby 3,5).

  1. Najstarszy blog o stand-upie w polskim internecie
  2. Inne Blogi (w tym te znane)
  3. Portal z newsami o stand-upie
  4. Fanpage z wartościowymi informacjami
  5. Grupy na FB
  6. Kanały na Youtubie

Bardzo ważnym źródłem wiedzy o stand-upie są też podcasty. W tym zestawieniu pomijam je z pełną premedytacją.

Mam wrażenie, że niedługo pojawi się ich tak dużo, że będzie trzeba poświęcić im osobny tekst.

Najstarszy polski blog o stand up comedy

Jeden blog o stand-upie jest zdecydowanie starszy od pozostałych – działa nieprzerwanie od 2013 roku.

Mówię  o stronie, na której właśnie się znajdujecie.

Tak, prowadzę ją od siedmiu lat. W tym czasie mój związek z blogiem przeszedł kilka faz. Raz zapisywałem wspomnienia z występów. Kiedy indziej kleciłem artykuły na temat stand upu.

Miałem też taki okres, w którym próbowałem się wybić, pisząc o wszystkim (tak wiem, świetny pomysł).

Stand up comedy zawsze jednak było wątkiem przewodnim tego bloga.

Obecnie prowadzę stronę jegoeminencja.pl z podejściem mocno marketingowym. Ale spokojnie. Nie plujcie w monitor ani nie rzucajcie klapkiem w laptopa.

Marketing blogowy robi się dając czytelnikom wartościowe treści.

Znajdziecie tutaj kilkaset tekstów na temat stand upu. Jeden z najnowszych (i moim zdaniem najbardziej wartościowych) możecie zobaczyć poniżej.

Status: Aktywny. Dwa, trzy długie posty w miesiącu. Jak mam mało występów, to nawet cztery.

Znane i lubiane blogi o stand-upie

Pisanie bloga jest zajęciem równie wciągającym co niewdzięcznym. Wymaga czasu, wysiłku, nauki, cierpliwości. Duże ilości wyświetleń przychodzą po latach, albo jeśli źle gramy w tą grę, wcale.

Nic więc dziwnego, że w polskim internecie znajdziemy sporo blogów o stand upie, które są martwe albo w najlepszym wypadku ledwie dyszą.

Pod spodem macie listę tych żywych trupów. Miłej lektury!

Komik Out – blog Jacka Stramika

Jacek Stramik – raz mroczny rycerz stand-upu, a raz narkoman i alkoholik. Naczelny smucikoń Polski. Współautor książki „Łapy przecz od żartów” oraz twórca najbardziej chyba znanego  bloga o stand upie w naszym kraju.

Muszę powiedzieć, że Stramik bardzo dobrze pisze. Z erudycją, wciągająco. Czasami też zabawnie (pomimo że tworzenie żartów chyba nigdy nie było głównym celem istnienia Komik Outu).

Styl świetny, ale treść to osobna kwestia.

Po przeczytaniu kilku postów pod rząd miałem nieodparte wrażenie, że Jacek Stramik nie lubi nikogo i niczego.

Ale w tej materii już musicie sobie wyrobić swoje zdanie.

Status: Ostatni post ze stycznia 2019. Pojawił się po długiej, bo prawie rocznej przerwie. Jest więc szansa, że Stramik jeszcze kiedyś, coś napisze.

Szwęd-uper – blog Tomka Kwiatkowskiego

Blog „Szwęd-uper” jest integralną częścią platformy sprzedającej bilety na stand up. Piszę to, żebyście się nie dziwili wielkiemu banerowi „standupbilety.pl” nad każdym postem.

Ale abstrahując od platformy, czym jest Szwęd-uper? Blogiem w swojej najbardziej pierwotnej definicji. Internetowym pamiętnikiem, zapisem sytuacji i zdarzeń (z zauważalnym dodatkiem przemyśleń).

Tomek Kwiatkowski wprowadza czytelników za kulisy. Opowiada o imprezach, rozmowach po występach, noclegach, imprezach, przejazdach, imprezach. Tak, zgadliście. Jest naprawdę dużo o imprezach.

O ile Jacek Stramik głównie krytykuje środowisko komediowe, o tyle posty Tomka Kwiatkowskiego tworzą etos stand-uperów jako zżytej braci. Głównym bohaterem i narratorem jest samo Kwiatek, ale w tle przewija się barwna menażeria postaci z polskiej sceny.

Też jest dobrze napisane.

Jesteśmy już po występie, siedzimy na ogródku knajpy, jest już raczej późno, raczej pusto i raczej dużo wódki za nami. Ponieważ, wydaje się nam, że nikt nas nie słyszy, zaczynają się naprawdę O S T R E Ż A R T Y. Konkretnie? Przeinaczanie polskich powiedzonek pod kątem choroby jednego z polskich komików, bardzo poważnej z resztą. Nic osobistego, bawi nas po prostu okrutnie fakt, jak łatwo to wszystko wytworzyć. Nie uderzamy w nic personalnie, żarty są absolutnie abstrakcyjne, a my – bardzo pijani.

Źródło „Dzień 2. Granica.”

Status: Chyba nieaktywny . Żaden post nie pojawił się od sierpnia 2019.

Stand-upy po polsku

Gdyby stand-upy po polsku powstały dzisiaj, prawdopodobnie byłyby grupą na Facebooku.

Mamy tutaj do czynienia bardziej z prostym agregatorem treści niż blogiem. Każdy post składa się z tytułu i linka. Pod odnośnikiem znajdziemy kawałek jednego z zagranicznych komików. Oczywiście z polskimi napisami (tylko czasami trzeba je własnoręcznie włączyć).

Zacząłem przeglądać bloga i muszę przyznać, że jest na nim sporo wartościowych rzeczy. Trafiłem między innymi na monolog Woody’ego Allena o Łosiu.

To o tyle ważne, że nigdy wcześniej nie udało mi się znaleźć scenicznego nagrania Woody’ego. A naprawdę szukałem.

Status: Nieaktywny. Najwyraźniej nikomu już nie che się wrzucać kolejnych stand upów po polsku. Ostatni post z marca 2016.

Czas Humoru

Tego bloga zamieszczam jako ciekawostkę. Założyli go Wojtek Pięta, Michał Leja i Piotrek Złydach w roku 2013 (czyli tym samym, w którym powstała moja strona).

Dwóch z wymienionych wyżej autorów jest obecnie dosyć popularnych i dlatego uważam, że treści na blogu mogą się dla wielu osób okazać interesujące.

Niestety nie ma tutaj zbyt wiele. Czas Humoru przestał działać w niewiele ponad rok po swoim powstaniu.

Jest też stroną raczej chaotyczną. Panowie pisali teksty o komedii (tak z pięć się tam znajdzie) oraz humorystyczne zestawienia.

Jako przykład ich twórczości zamieszczam felieton Wojtka Pięty o uczeniu się stand upu. Całkiem niezły :)

Jak każda inna i ta wymaga odpowiednich kwalifikacji. Naprzeciw zapotrzebowaniom wychodzą pierwsze w Polsce szkoły kabaretu i kursy stand upu. Spodziewam się, że kiedyś powstanie też wyższa uczelnia artystyczna o profilu komediowym. Nasi komicy będą mogli chodzić na lekcje i odrabiać prace domowe- tak jak to działa na zachodzie.

Czas Humoru, „W obronie magistra komedii”

Status: Jak już wspomniałem od 2014 cisza i posucha. Jeśli jeszcze ktoś tam coś wstawi, to się grubo zdziwię.

Blogi o stand-upie, które zaginęły w pomroce dziejów

W polskiej sieci funkcjonowały dwa blogi o stand upie, których autorzy nie tylko przestali je prowadzić, ale w ogóle w całości usunęli.

Prawdopodobnie ze względu na koszta. Domena i hosting kosztują. Niezbyt dużo, ale jednak.

Przez parę lat działał blog o stand up comedy oparty przede wszystkim na recenzjach. Nazywał się Życie to Komedia, a prowadził go Piotr Splin

Oprócz opinii na temat zagranicznych speciali pojawiały się tam felietony i jeśli dobrze pamiętam, wywiady.

Była też taka strona jajebe.com.pl, prowadzona przez Bartosza Zalewskiego. Autor publikował na niej dziwne teksty humorystyczne i mocno zakwaszone felietony. Od czasu do czasu pojawiało się jednak coś na temat komedii.

Pamiętam na przykład ranking top 10 polskich komików, w którym Zalew dziesięć razy zamieścił samego siebie. Dobre to było. Zabawne.

I właśnie link do tego posta chciałbym tutaj zamieścić, ale Zalew zwalił sprawę i skasował.

Standupedia – portal z newsami o stand-upie

Chcecie dowiedzieć się, kiedy pojawi się w sieci nowy filmik Waszego ulubionego komika? Sprawdzić, kto startuje z nowym projektem? Albo po prostu przejrzeć archiwum nagrań z polskim stand-upem do kilku lat wstecz?

Standupedia zajęła ciekawą niszę w internecie. Skupia się newsach dotyczących polskiego stand-upu.

Na bieżąco informuje o ciekawostkach, zmianach, planach. Spotkałem się ze słowami krytyki pod adresem tego portalu, ale moim zdaniem wielu widzom właśnie takie miejsce w polskiej sieci jest potrzebne.

Na stronie znajdziecie głównie krótkie notki informacyjne, ale najbardziej charakterystycznym elementem Standupedii według mnie są quizy. Macie ochotę sprawdzić swój stand wiedzy na temat komików? Walcie do nich.

Status: Strona jest bardzo aktywna. Autorzy czasami publikują więcej niż jeden wpis dziennie. Że te wpisy zazwyczaj są bardzo krótkie to już inna sprawa.

Rankingi Komików

To jest tak zwany akapit bonusowy. Fragment tekstu, z którym nie wiedziałem, co zrobić i summa summarum upchnąłem tutaj z osobnym tytułem.

Ważnym elementem Standupedii jest ranking komików. Zawiera 83 komików, co jednoznacznie czyni go największym tego typu zestawieniem w polskim internecie.

Notowania są prowadzone w oparciu o ilość wyświetleń (i kilka innych czynników). Autorzy aktualizują je raz w miesiącu.

Tak się składa, że ja też opracowałem ranking komików. Krótszy i w oparciu o inne dane.

Najlepiej zajrzyjcie do obydwóch i porównajcie.

Fanpage o stand-upie

Facebook jest jedną z najpopularniejszych stron, jakie obecnie istnieją. Nic wiec dziwnego, że część twórców zdecydowało się właśnie na nim prowadzić swoje blogi. Pod spodem przedstawiam dwa fanpage, które oferują wartościowe treści o stand-upie.

Zero Dwa Promila Stand-upu

Ekstremalnie krótkie recenzje światowych speciali. Rzekomo pisane pod lekkim wpływem.

Zero Dwa Promila Stand-upu to strona tworzona przez ostatecznego miłośnika stand upu. Autor obejrzał wszystko i wszędzie. Śledząc jego fanpage możemy odkryć nie tylko nowych komików, ale też platformy, o których wcześniej nie słyszeliśmy (Vidangel? Poważnie? Kto ogląda stand up na Vidangel?)

Czasami też bywa zabawnie :)

Status: Działa dosyć aktywnie. Jak tylko autor coś obejrzy, to wrzuca.

Żarty na boku

Żarty na boku to blog o stand up comedy tworzony na Facebooku. Dobre miejsce dla wszystkich, którzy chcą się zapoznać z komedią amerykańską. Większość postów to zagraniczne nagrania, wywiady, podcasty. Wszystkie materiały opatrzone są własnym komentarzem.

Oprócz linków do dużej ilości wartościowego contentu znajdziemy tam też sporadyczne recenzje. Generalnie jest co przeglądać.

Link do całości tekstu.

Status: Ostatni post z listopada 2019. Jest szansa, że coś jeszcze się pojawi.

Autopromocja na tak zwanego „chamca”

Na początku tekstu pisałem, że bloga prowadzę w celach marketingowych. Dlatego czuję się zobowiązany, żeby wrzucać link do czegoś swojego mniej więcej co dwa paragrafy.

Na swoim fanpage’u zazwyczaj publikuję głupie żarty i zdjęcia z występów. Czasami jednak coś na temat stand-upu też się trafi. Możecie sobie sprawdzić.

Link do fanapge’a tutaj.

Grupy na FB

Facebookowe grupy przeżywają obecnie swój rozkwit.

Ludzie zakładają je oprócz fanpage’y albo czasami oprócz nich. Mają mniej funkcji, ale jednocześnie nie trzeba w nich publikować aż tak często (bo inni członkowie robią to za nas).

Grup poświęconych stand up comedy jest dużo. Tak dużo, że nawet napisałem o nich osobny tekst.

W poście powyżej wymieniam szesnaście grup o stand upie albo ze stand upem.

Doskonale rozumiem, że nie macie ochoty wertować ich wszystkich.

Dlatego tutaj zamieszczę najważniejszą. Tak. Jest moja.

1001 żartów ze stand-upu

Facebookowa grupa, na której możesz poczytać żarty młodych, polskich komików.

Ja dorzucam cytaty i nagrania mniej znanych gwiazd zagranicznych.

Dużo śmiechu w jednym miejscu.

Kanały na Youtubie o Stand up Comedy

Dla tych, którzy wolą oglądać niż czytać, zamieszczam osobny paragraf z youtubowymi kanałami dotyczącymi stand upu. Niestety w tym momencie aktywnie działa tylko jeden z nich.

Stand upteka

Stand uptekę Krzysztofa Sawczyka wymienię w pierwszej kolejności. Jest najbardziej obszernym źródłem informacji na temat komedii, jakie znajdziemy na polskim Youtubie.

Przez trzy lata właściciel kanału zamieszczał recenzje zagranicznych speciali, felietony oraz serię 10 na 10. Ta ostatnia zdobyła swoistą rozpoznawalność i momentami generowała całkiem dużo wyświetleń.

Czym ona jest?

Formą wywiadu. Te same pytania co odcinek. Zmienia się za to odpowiadajacy. Można posłuchać ciekawostek oraz usłyszeć czterdzieści odpowiedzi na pytanie: „czym jest stand up?”

Krzysiek na swoim kanale oferuje naprawdę zaporowe ilości wiedzy merytorycznej. Ale ja zachowam się jak fiut i zamieszczę filmik, który raczej nie zrobi mu dobrego PR-u.

Status: Nic się nie pojawiło od lutego 2019.

Encyklopedia Stand upu

Nie, Encyklopedia Stand upu nie jest tym samym, co Standupedia.

Ta pierwsza to seria, którą kiedyś na swoim kanale prowadził Michał Leja.

Tak, już słyszeliście to nazwisko. Po pierwsze Michał obecnie jest dosyć rozpoznawalny. Po drugie prowadził też Czas Humoru – blog o stand up comedy, który wymieniałem gdzieś bliżej początku.

Encyklopedia Stand upu w formie video-felietonów wyjaśnia podstawowe zagadnienia związane z tą formą rozrywki.

Dobre to jest. Można dogłębnie poznać najważniejsze terminy z komedią. Widać dużą wiedzę na temat materii oraz ogrom włożonej pracy.

Status: Michał publikuje na swoim kanale inne rzeczy, ale nie sądzę, żeby miał wrócić akurat do Encyklopedii Stand upu.

Żarty z Kosza i vlogi o stand upie na moim kanale

Tak prowadzę blog o stand up comedy i przez ostatnie sześć lat nie było takiego miesiąca, żebym czegoś na nim nie opublikował.

Przez pewien czas jednak udzielałem się tutaj odrobinę mniej aktywnie. Próbowałem swoich sił na Youtubie. Jak połowa Polski w 2017tym.

Robiłem dwie serie, które mogą przykuć uwagę Was jako osób szukających ciekawostek na temat komedii.

Pierwsza to Żarty z Kosza. Niby wywiad, ale z twistem. Zapraszałem komików i namawiałem, żeby przed moją kamerą powiedzieli żarty, które im nie wyszły.

Dalej uważam, że Żarty z Kosza to dobry pomysł na serię. Problem polega na tym, że cykl bardzo dużo wymagał od gości.

Musiałem odpuścić po paru odcinkach.

Nagrywałem też vlogi o stand-upie, kabarecie i ogólnie występowaniu. Możecie sobie kliknąć.

Ależ ja mam gruby ryj na tej miniaturce.

Jakiś czas z nich też zrezygnowałem, bo doszedłem do wniosku, że to całe montowanie mnie nudzi.

Obecnie nie publikuję żadnej regularnej serii, ale mój kanał możecie zasubskrybować. Za kilka miesięcy wrzucę na niego cały program.

Stand Up Hunter

To ten jeden kanał o stand upie, który w tym momencie działa.

Przynajmniej na razie. Bo jego autorka w ciągu ostatnich kilku miesięcy opublikowała cztery filmiki (a podobno 90% internetu to projekty porzucone, zanim miały okazję rozkwitnąć).

Stand Up Hunter wyróżnia się na tle innych kanałów w tym akapicie. Dlaczego? Bo autorka jest widzem i nie ma aspiracji, do kariery na scenie (chyba).

Niestety muszę też dodać, że jeśli kanał ma się rozwijać, autorka musi mocno popracować i nad montażem i sposobem mówienia.

I to już wszystko, co chciałem Wam przedstawić.

Jeśli znacie jakieś ciekawe artykuły i publikacje o stand upie, możecie je wkleić w komentarzach.

Twórzmy tę bibliotekę.

Jeden komentarz do “Wszystkie blogi o stand upie w polskim internecie”

  1. Dzięki za kompilację – już kiedyś próbowałem coś poczytać w sieci, i niestety rzeczywiście w polskim internecie nie jest tego zbyt wiele. Ale nic to, ważne że są nagrania :)

Leave a Reply