Pokazy na imprezy firmowe – 27 zróżnicowanych pomysłów

W tym poście zbieram pokazy artystyczne na imprezy firmowe. Ciekawe, różnorodne, czasami nietypowe.

Sprawdźcie. Być może któryś z nich będzie Wam pasował do koncepcji eventu.

Bardzo, bardzo ważna informacja. Tekst nie jest ofertą w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Ze wszystkich artystów na liście reprezentuję tylko siebie. NIE PISZCIE DO MNIE W SPRAWIE WYNAJMU AKROBATÓW :)

Za to na luzie możecie pisać w sprawie stand-upu, konferansjerski i komediowego show online (poniżej).

Pokazy artystyczne na imprezy (z podziałem na kategorie)

Tutaj możecie przeglądać pokazy artystyczne według kategorii:

TANCERZE:

 1. Taniec Towarzyski
 2. Spektakle Taneczne
 3. Burleska
 4. Taniec Brzucha

POKAZY hmmm PLASTYCZNE:

 1. Teatr piasku
 2. Pokazy laserowe

Dołącz do grupy tutaj.

POKAZY KOMEDIOWE NA IMPREZY FIRMOWE

Mój ścisły obszar specjalizacji. Grałem w kabarecie i grupie impro. Ostatecznie postanowiłem przekwalifikować się na stand-upera (nie trzeba z nikim konsultować pomysłów ani dzielić się kasą).

I właśnie ze względu na swoje doświadczenie wiem, że komediowe pokazy artystyczne mają swoje dosyć specyficzne wymagania (z których nie zawsze zdają sobie sprawę organizatorzy).

Niestety oglądanie spektaklu czy występu komediowego wymaga koncentracji. Nie tylko od występujących, ale też przede wszystkim od widzów. Miejsca siedzące są niezbędne – najlepiej w ustawieniu teatralnym. Pokaz powinien też odbyć się dosyć wcześnie. Zanim widownia się za bardzo zmęczy (vel schla na umór).

Kabarety

Najstarsza i najlepiej znana forma komediowa w Polsce. Nie ma co tłumaczyć :) Grupa wykonawców wchodzi na scenę i gra krótkie scenki. Ludzie się śmieją.

Nie wymieniam wykonawców, bo już to kiedyś zrobiłem:

Stand-up Comedy

Stand-up obecnie przeżywa w Polsce swój boom. Nic więc dziwnego, że organizatorom eventów dosyć często przychodzi do głowy pomysł, aby komików zaprosić na swoją imprezę.

Tutaj pojawia się jeden szkopuł. Większość polskich stand-uperów ma ostry, żeby nie powiedzieć przegięty humor. A to nie zawsze idzie w parze z białymi stołami bankietowymi, toastami i paniami w wieczorowych sukniach.

Pisałem to już chyba dziesiątki razy. Napiszę jeszcze raz. Na wydarzenie firmowe warto znaleźć pokaz stand-upowy, który nie zawiera wulgaryzmów i nie odnosi się do tematów drażliwych.

Jak coś, to ja mam taki program :)

Oferta Stand Up Comedy

Na tej stronie próbuję sprzedać swoje usługi. Sprawdź, jak mi idzie.

Grupy Improwizacyjne

Domyślam się, że duża część z Was zajrzała do tego paragrafu, żeby sprawdzić, o co u diabła chodzi.

Co to są te grupy improwizacyjne?

Już tłumaczę. To są takie jakby kabarety (chociaż one same nienawidzą tego określenia), które całe spektakle wymyślają w oparciu o sugestie widowni.

Szerzej wyjaśniam zjawisko w tym poście.

Kto wystawia całościowe spektakle improwizowane:

Komediowy Spektakl na Imprezę Firmową

Tak, to się zdarza, że na event zamawiane są całe spektakle komediowe. Proponuję wybierać te lżejsze. Przy “Tako Rzecze Zararustra” goście mogą się średnio bawić (zwłaszcza, że niektóre wersje sceniczne trwają osiem godzin).

Kto oferuje komediowe występy teatralne na imprezy firmowe? Na przykład:

Klauni

Klauni mają trochę smutną robotę. Bo z góry są szufladkowani jako ludzie występujący dla dzieci.

A to jest trudna sztuka wymagająca wielu umiejętności. Niezły klaun potrafi żonglować na kilkanaście sposobów, wykonywać sztuczki magiczne, grać na instrumencie i jednocześnie podtrzymywać kontakt z widownią.

Dobry klaun robi to wszystko stojąc na głowie.

Klaunada może być naprawdę różnorodna. Zdarzają się pokazy klaunów, które są mroczne i w ogóle nieprzeznaczone dla dzieci.

Jeśli interesuje Was występ klauna na wysokim poziomie, to myślę, że Mimello jest dobrym kontaktem.

POKAZY ILUZJI

Z tego co zrozumiałem, iluzję można podzielić na dwa podstawowe sposoby:

 1. Na CLOSE-UP i STAND-UP.
 2. Oraz na MAŁĄ i WIELKĄ.

Tutaj muszę się na wszelki wypadek wytłumaczyć. To drugie rozróżnienie słyszałem takie rozróżnienie pijąc piwo z iluzjonistami. Niestety teraz przeglądam sieć i nie mogę go nigdzie znaleźć…

Mimo wszystko wydaje mi się sensowne, więc zostawiam.

W kolejnych paragrafach opisuję małą i wielką iluzję, a także wspominam o kilku “podgatunkach” magii scenicznej.

Mała Iluzja

Gość wychodzi na scenę, a w jego rękach znikają karty i monety. Później w zaskakujący sposób pojawiają się za uszami użytkowników, pod fotelami albo w pomarańczach (jeden z popularnych efektów).

Tego typu pokazy artystyczne są zaskakujące i uniwersalne – nadają się na imprezy właściwie każdego typu.

Relatywnie łatwo jest też wpleść w nie elementy nawiązujące do marki (“pojawienie” rekwizytu z logo).

Pokaz na scenie w żargonie iluzjonistów nazywany jest STAND-UPem. Po nim magik często wchodzi pomiędzy widzów i robi sztuczki przy stolikach. I to właśnie jest CLOSE-UP.

Pokazy małej iluzji w Polsce robią między innymi:

Wielka Iluzja

W dużym skrócie, to co robił David Copperfield. Latanie nad sceną, “znikanie” dużych grup ludzi a czasem nawet budynków.

I o ile iluzjonistów w Polsce jest zatrzęsienie, o tyle tych zajmujących się wielką iluzją nie znajdziemy zbyt wielu. Dlaczego? Nooo, nie każdego stać na to, żeby wozić rekwizyty tirem.

I tutaj też organizatorom powinna zapalić się lampka kontrolna. Tego typu pokaz artystyczny sprawdzi się tylko na imprezie firmowej ze w stu procentach profesjonalnym zapleczem technicznym (czytaj – odbywającej się w teatrze).

Pokazy Wielkiej Iluzji w Polsce robią między innymi:

Pokazy Mentalizmu

Najpierw prawdopodobnie muszę odpowiedzieć na pytanie: “czym jest mentalizm?” Dziedziną iluzji scenicznej, w której wykonawca udaje, że jest jasnowidzem lub telepatą.

Chyba najbardziej znanym mentalistą na świecie jest Derren Brown. W Polsce ta ciekawa sztuka nie ma zbyt wielu przedstawicieli. Tak po prawdzie, to znalazłem jednego.

Link do strony wykonawcy:

Inne typy iluzji scenicznej

Ci z Was, którzy oglądali film “Iluzja” (“Now you see me”), wiedzą, że magia sceniczna ma o wiele więcej podgatunków. Są artyści, którzy specjalizują się w uwalnianiu z więzów. Są też magicy-złodzieje, którzy niewiarygodnie szybko i sprawnie kradną przedmioty (a później je oddają – spokojnie).

Niestety w Polsce nie znajdziemy iluzjonistów z tych specjalizacji. Mimo wszystko o nich wspominam, bo ich pojawienie się jest tylko kwestią czasu (a ten tekst będzie sobie przez jakiś czas wisiał w Googlach).

Jest za to co najmniej jeden magik, który zajmuje się tak zwanym “shock magic” – dziedziną, która opiera się na lekkim straszeniu.

Link do strony:

Pokazy Kuglarstwa

Wikipedia podaje, że “kuglarz to wędrowny aktor, który bawi publiczność sztuczkami, żonglerką lub teatrem lalek”. Ja zazwyczaj spotykałem się z tym terminem w mocno zawężonym znaczeniu.

Kuglarstwo, moim zdaniem, to sztuka żonglowania lub manipulowania przedmiotem (przypuszczam, że jeszcze nie wiecie, o co mi chodzi. Na bank jednak zrozumiecie po przejrzeniu przykładów).

Pokazy Żonglerki Klasycznej (możliwe, że wymyśliłem to określenie teraz)

Żonglerka kojarzy się przede wszystkim z przerzucaniem piłeczek bądź maczug. Ta sztuka ma jednak wiele odmian. Jej adepci oferują na imprezy firmowe pokazy z udziałem obręczy, poi, diablo czy nawet pił mechanicznych (nie mogę znaleźć nagrań, ale z tego co pamiętam Just Eddie miał taki element w swoim show).

Tego typu pokazy w Polsce daje między innymi:

Żonglerka Diabolo

Bynajmniej nie chodzi o to, że ktoś podrzuca łotrem ze starej gry komputerowej (tak wiem, słaby żart). Diabolo to przyrząd, który wyewoluował z chińskiego yo-yo.

Składa się z klepsydry i sznurka rozciągniętego pomiędzy dwoma patykami. Kontrolowana przez profesjonalistę klepsydra wiruje, krąży i wykonuje niesamowite figury.

Pokazami z użyciem Diabolo zajmują się między innymi:

Pokazy Żonglerki Piłką Nożną

Jeśli myślicie, że zawodnicy na boisku wykonują niesamowite triki, to mało wiecie.

Są ludzie, którzy specjalizują się w kręceniu gałą w taki sposób, żeby widzom oczy wychodziły na wierzch.

Takie pokazy oferuje między innymi

Tancerze Ognia

Możecie ich zobaczyć latem na rynkach wielu miast. Zazwyczaj mają dredy, kolczyki i luźne ciuchy. Przypominają dzikie plemię, które opuściło swoje bezdroża, żeby zamieszkać na starówce.

Wielu ludziom kojarzą się z wolnością. Przy dźwiękach bębnów wymachują pochodniami i płonącymi poi.

Aż momentami ciężko uwierzyć, że te lekkoduchy występują na imprezach firmowych.

Artystyczne pokazy fireshow na imprezy proponuje między innymi grupa powyżej (i w sumie poniżej).

Tancerze LEDowi

Niektórzy twierdzą, że świetnie łączą tradycję i nowoczesność. Inni, że ułatwiają sobie robotę. Bo ich pokazy są spektakularne i pełne światła, a jednocześnie nie ryzykują, że spalą sobie dredy.

Robią dokładnie to samo co tancerze ognia, ale z wykorzystaniem gadżetów opartych na technologii LED.

Jednym z popisowych, ale też dosyć popularnych numerów, jest użycie obrotowego gadżetu, na którym w ruchu pojawia się logo firmy. Na imprezy korporacyjne, bezcenne!

Pokazami ogniowymi i LED często zajmują się te same osoby. W sprawie tego typu pokazu zupełnie spokojnie możecie się zwrócić do Flow Fire Show powyżej.

POKAZY AKROBATYKI NA IMPREZY FIRMOWE

Artystyczne pokazy akrobatyki mogą się wydawać świetną atrakcją na wszelkiego rodzaju imprezy. Są spektakularne i jednocześnie nie wymagają jakiejś wielkie koncentracji.

Tutaj pojawia się jednak pewien szkopuł. W akrobatyce bez sprzętu to można zrobić gwiazdę i tak maks dwie inne figury.

A do gwiazdy i tak przydaje się podłoga baletowa. Żeby akrobatyka była pełna, niestety trzeba mieć gdzie podwiesić trapez albo szarfy.

Akrobatyka Cyrkowa

Takie określenie znalazłem na Wikipedii, ale w sumie to nie wiem, czy ktoś go używa w realnym życiu.

Na pewno w cyrku łatwiej wykonywać akrobacje na dużej wysokości, bo już ma przystosowaną do tego celu infrastrukturę. Na bank jednak istnieje możliwość wynajęcia tego typu atrakcji na imprezy firmowe.

Artystyczne pokazy akrobatyki na imprezy firmowe oferuje między innymi:

Akrobatyka w sześcianie

Z tego, co widzę sześcian ma szerokie zastosowania w sztukach około-cyfrowych.

Niektórzy nim żonglują, inni w sześcianie uprawiają specyficzną formę akrobatyki.

Wideo powyżej pochodzi z zagranicy. W Polsce tego typu akrobatyką zajmuje się między innymi firma poniżej:

Niestety nie mają na stronie własnych filmików.

Woltyżerka

Sztuka uprawiania przez Indian, Kozaków oraz Tatarów. Znaczy kiedyś. Bo żeby się nią zacząć zajmować nie ma żadnych ograniczeń co do pochodzenia.

Woltyżerka to w dużym skrócie gimnastyka artystyczna wykonywana na koniu.

W tym wypadku bardzo ważne jest, aby teren imprezy miał odpowiedni wybieg dla koni. Wydaje mi się, że najlepsze rozwiązanie, to organizacja pokazu w stadninie.

Pokazy woltyżerki oferuje między innymi:

Pokazy akrobatyki rowerowej

Akrobatyka rowerowa jest na tyle nową dziedziną, że w odróżnieniu od woltyżerki nawet nie ma swojej nazwy.

Koncepcja jest tutaj wyjątkowo prosta. Artysta-kaskader wykonuje zawrotne ewolucje na swoim BMX-ie. Przeskakuje nad przeszkodami, ludźmi i wykonuje innego rodzaju triki.

Myślę, że o wiele łatwiej zapewnić warunki do tego typu atrakcji w plenerze.

Pokazy rowerowe w Polsce daje między innymi:

INNE POKAZY UMIEJĘTNOŚCI:

Ten paragraf jest formą bigosu. Wrzucam do niego pokazy artystyczne, które nie pasowały mi do żadnej innej kategorii.

Każdy jest z innej bajki, ale jednocześnie każdy opiera się na umiejętnościach, które trzeba ćwiczyć przez lata.

Pokazy pantomimy

Pantomima niby jest rodzajem teatru, ale jednak lata temu się od niego oddzieliła i poszła w kierunku rozrywkowym.

Opiera się oczywiście na odgrywaniu scenek bez słów. To jednak moim zdaniem nie jest koniec definicji. Nie wszystkie nieme scenki są pantomimą.

Pantomima zawiera jeszcze szereg “trików”, pozwalających wiarygodnie opierać się o nieistniejącą ścianę i pić nieistniejącą wodę.

Zamieszczam za to link do strony:

Brzuchomówcy

A wiecie, że brzuchomówcy nie mówią żołądkiem tylko językiem? Cała sztuka opiera się na unikaniu pewnych głosek (na przykład “b” nie da się wypowiedzieć w ten sposób). Oczywiście trzymanie ust w pozycji pół-przymkniętej też jest tutaj w cenie.

Z jednej strony dzięki rozwojowi technologii już jesteśmy przyzwyczajeni do dźwięków dochodzących z niewiadomokąd a z drugiej ta sztuka w dalszym ciągu robi wrażenie.

Brzuchomówców było w Polsce co najmniej kilku – w tym Wojciech Glanc, który w jednej z pierwszych edycji “Mam Talent” groził, że popełni samobójstwo, jeśli odpadnie (#truestory).

Odpadł, nie popełnił, został jasnowidzem w Niemczech ( ponownie #truestory). W tym momencie na rynku działa na szczęście co najmniej dwóch innych.

Pokazy brzuchomówstwa w Polsce dają między innymi:

 • Wymieniony powyżej Piotr Boruta (tak, jest raczej wszechstronny)
 • Zgas i Zgasik

Pokazy Beatbox

Z jednej strony, można powiedzieć, że beatbox to już rodzaj koncertu.

I faktycznie często stanowi dodatek do występów raperów (i rzadziej artystów z innych nurtów muzycznych). Zdarzają się też jednak wykonawcy, którzy prezentują swoje umiejętności w formie osobnego pokazu.

Obejmuje on oczywiście tak zwane “plucie do mikrofonu”, czyli mniej obraźliwie mówiąc, udawanie za pomocą ust scratchingu, perkusji i innych instrumentów.

W tym paragrafie kompetencje wykonawców bardzo mocno na siebie zachodzą. Pokazy beatboxu daje między innymi wymieniony powyżej Zgas.

POKAZY TANECZNE NA IMPREZY FIRMOWE

Te pokazy artystyczne stanowią bardzo popularną atrakcję na imprezy firmowe. Przede wszystkim, nie wymagają nadmiernej koncentracji.

Po drugie, często są łączone z miniwarsztatami z danej techniki (a spotkałem się też, że z konkursami).

Taniec towarzyski

Właściwie każdy taniec jest towarzyski. Nawet tak zwane pogo jakoś tak głupio wychodzi, kiedy tańczy się je samemu.

Pod nazwą “taniec towarzyski” zazwyczaj kryje się jednak pewna ograniczona grupa technik. Wymienić tutaj można:

 1. tango
 2. walc
 3. foxtrot

Artystyczne pokazy tańca towarzyskiego na imprezy firmowe daje między innymi:

Spektakle taneczne na imprezy firmowe

Spektakle taneczne to takie trochę określenie dla laików. Z tego co się orientuję, większość z nich jest realizowana techniką tańca współczesnego.

Opiera się onA na dużej dowolności, zaskakiwaniu widza korzystaniem z nietypowych środków (na przykład takiego jakby artystycznego sapania) oraz rekwizytów (kiedyś widziałem pokaz, w którym dziewczyna tańcząc przez piętnaście minut babra się w arbuzie).

To może nie brzmieć zachęcająco, ale uwierzcie mi, spektakle taneczne robią wrażenie. A poza tym może się okazać, że czegoś takiego goście jeszcze nie widzieli.

Z tego co słyszałem Art Color Ballet daje pokazy na imprezy na eventach. Plotka głosi też, że na zlecenie mogą się pomalować w barwy firmowe. Czy to prawda najlepiej zapytać na ich stronie:

Pokazy burleski na imprezy firmowe

Teraz pojadę umiarkowanym frazesem. Pokazy burleski są coraz bardziej popularne jako atrakcja na imprezy firmowe. Właściwie to momentami mam wrażenie, że oferuje się je równie często co fotobudkę i popisowe mieszanie drinków.

Czym jednak jest ta cała burleska? W teorii formą kabaretu, bo wywodzi się właśnie z luźnych pokazów, które cieszyły się sporą popularnością w dziewiętnastym wieku.

Burleska jest mocno teatralna, mocno retro i w niektórych wykonaniach może przypominać artystyczny striptease. Tak wiem, że rozbierane show to zły pomysł na imprezę firmową. Ale może jednak słowo “artystyczny” jakoś go uzasadni.

Chyba jako wykonawczynię burleski najlepiej polecić mistrzynię:

Pokazy tańca brzucha na imprezy

Skoro już jesteśmy przy burlesce, to może dorzucę pokaz lekko zbliżony (i prawdopodobnie w tym momencie znawcy tematu mają ochotę mnie trzepnąć w ryj).

Pokazy tańca brzucha również mają w sobie dużo erotyzmu. W tym wypadku jednak nasycone są klimatem rodem z orientu. A takiej techniki tanecznej jeszcze u siebie na stronie nie zamieściłem.

Tego typu pokazami zajmuje się między innymi:

I tak właściwie to akapit na temat pokazów tanecznych mógłby się ciągnąć w nieskończoność. Technik i rodzajów jest tutaj ogrom. Wymienić można chociażby hip hop, balet, tańce dworskie czy też show w stylu karnawału w Rio.

POKAZY hmmm PLASTYCZNE:

Jest to kolejna kategoria, którą chyba wymyśliłem sam. Nie sądzę, żeby ktoś wcześniej mówił o pokazach plastycznych na imprezy firmowe. Mimo wszystko uważam, że moja klasyfikacja ma sens.

W tym paragrafie zamieszczam pokazy, których głównym efektem jest powstanie ciekawego efektu wizualnego. Zazwyczaj ruchomego i interaktywnego.

Teatr piasku

Teatr piasku to taki trochę umowny termin. Pokaz, w trakcie którego artysta na żywo usypuje z pyłu wzory przedstawiające kolejne etapy historii.

Nawet w czasach przed pandemią show było wykonywane przy użyciu multimediów (efekty i tak są wyświetlane na rzutniku). Myślę, że tego typu atrakcja może wypaść bardzo dobrze również on-line.

Teatr piasku pojawił się na naszych ziemiach za sprawą

i myślę, że właśnie tę artystkę najlepiej zatrudnić.

Pokazy laserowe

Może i trochę oklepane, ale jednocześnie spektakularne. Poważnie.

Jeśli nigdy nie byliście, może Wam się wydawać: “Eeee tam, takie migające światełka”. Jeśli jednak już pójdziecie, zobaczycie niesamowite, hipnotyzujące show.

Poza tym tego typu pokaz jest świetnym zastępstwem dla fajerwerków. Ma podobną estetykę, a jednocześnie nie straszy ptaków.

Przy okazji można go też zorganizować wewnątrz.

Pokazy laserowe organizuje między innymi firma:

I to jest już koniec tego posta. Przedstawiłem w nim pokazy artystyczne na imprezy firmowe. Tekst zawiera ich sporo, ale oczywiście nie wszystkie.

Wymienienie każdej dostępnej atrakcji na rynku jest wręcz niemożliwe (dużo tego towaru).

Jeśli znacie (lub macie) jakieś ciekawe propozycje, możecie dodać w komentarzach. Nie będę kasował linków a co ciekawsze propozycje nawet dodam do posta.

Leave a Reply