8 Scen Stand-upowych w Krakowie (aktualizacja 2023)

Kraków jest miastem nie tylko kultury ale też rozrywki. Odbywa się tutaj całkiem dużo imprez stand-upowych. Od czasu do czasu przyjeżdżają gwiazdy, żeby zagrać w Studiu, Nowohuckim Centrum Kultury czy Tauron Arenie.

I właśnie o powyższych wydarzeniach nie będę pisał w tym tekście. Moim zdaniem mają już wystarczająco dużo rozgłosu.

Wymienię za to małe, klimatyczne sceny rozsiane po Krakowie. Listę będę aktualizował na bieżąco – dodawał nowe miejsca i usuwał te, które przestały działać.

Także jeśli chcecie wiedzieć, gdzie wybrać się na stand-up w Krakowie, dodawajcie tekst do zakładek i scrollujcie regularnie.

1. Comedy Lab w Artefakcie

Fanpage

Gdzie: Artefakt Cafe, Dajwór 3

Kiedy: Piątki, 20:00

Comedy Lab jednoznacznie jest najdłużej działającą sceną komediową w Krakowie. Cykl zaczął działać około dziesięciu lat temu i dalej ma się dobrze (albo właściwie nawet bardzo dobrze).

Widzowie zawsze na przystawkę dostają open mica. A w drugiej części komicy eksperymentują. Czasami grają stand-up na określone tematy, czasami improwizują, a czasami zachęcają widownię, żeby rzucała w nich pomidorami (#truestory).

P.S. Nie każde wydarzenie komediowe, które odbywa się Artefakcie część cyklu Comedy Lab. Czasami stand-upy, improwizacje i inne cuda na kiju zajmują pół tygodnia w grafiku tej knajpy.

2. Kraków Stand-up Comedy

Fanpage

Dokładne informacje na temat „gdzie i kiedy” podaję przy poszczególnych scenach – bo KSC obecnie prowadzi dwie.

Anglojęzyczna scena stand-upowa w Europie jest osobnym zjawiskiem. Jej mekki do Londyn, Berlin, chyba trochę też Paryż. Autentycznie są ludzie, którzy grają głównie po angielsku i jeżdżą od wielkiego miasta do wielkiego miasta.

Kraków Stand-up Comedy to część tego zjawiska. Angielskojęzyczna scena, która ad siedmiu lat działa… zgadliście w Krakowie. Tutaj możemy liczyć na kilka typów występów:

  1. Open mic (na scenę wchodzi grupa lokalsów – ale w większości urodzonych za granicą – żeby testować nowe żarty)
  2. Headliner Shows – komicy spoza Krakowa (i zazwyczaj też spoza Polski) przyjeżdżają z dłuższymi programami.
  3. Showcase – z punktu widzenia laika może nie różnić się zbyt mocno od open mica. Na scenę wchodzą głównie lokalni komicy – w dużej liczbie. Tym razem grają jednak bardziej dopracowane, sprawdzone teksty.
  4. Comedy Quiz Night – z tego co się orientuję, ta impreza odbywa się, kiedy akurat w miesiącu wypadnie piąta niedziela. Jest to połączenie pub quizu i open mica (po szczegóły zapraszam na wydarzenie – nie chce mi się tego tłumaczyć)

Aktualnie Kraków Stand-up Comedy organizuje swoje wydarzenia w dwóch miejscach:

Hala Forum

Adres: Marii Konopnickiej 28

Kiedy: Każda Niedziela

Modne i pięknie położone miejsce. Tuż nad Wisłą – więc można wpaść po wieczornym spacerze. Do tego na barze dużo piw i innego dobra do wyboru.

Szpitalna 1

Adres: Bez zaskoczenia – Szpitalna 1

Kiedy: Każdy czwartek

KSC organizuje też drugiego open mica. Odbywa się w każdy czwartek w dosyć mrocznej piwnicy przy Szpitalnej 1. PS. Po zakończeniu open mica odbywa się jakaś impreza elektro.

3. Smoczy Stand-up

Fanpage

Gdzie: Garage PUB, Piłsudskiego 27

Kiedy: Cykl chyba nie ma ustalonych dat ani odstępów pomiędzy nimi

Lokal to Garage Pub – całoroczny namiot tuż przy alejach. Ma bardzo mocno rockowy klimat i z tego, co zrozumiałem, jest powiązany z jednym z krakowskich klubów motocyklowych.

Ipkis to prowadzący. Raper, który robi też stand-up.

Z tej wybuchowej mieszanki powstaje Smoczy Stand-up. Niekiedy odbywa się open mic. A niekiedy przyjeżdżają bardziej znani komicy, aby zaprezentować dłuższy materiał.

4. Dzień Tonic Show

Fanpage

Gdzie: Sławkowska 11

Kiedy: Piątek lub sobota – zazwyczaj raz na dwa tygodnie

Prowadzi Andre, a zza pianina wspiera go Joao (nie pytajcie, jak to się wymawia). Obydwaj panowie oczywiście są Portugalczykami. Z kolei ekipa za barem pochodzi z Ukrainy. Ergo – jest to jeden z najbardziej międzynarodowych lokali w Krakowie.

Tutaj uspokoję. Występujący gadają po angielsku a nie portugalsku czy ukraińsku ;)

Sala jest mała, klimatyczna i ma świetną akustykę. Styl prowadzenia Andre jest unikalny i wyluzowany do granic. Open mic zazwyczaj trwa łącznie około trzech godzin, a na zakończenie panowie serwują widzom jeszcze miks przeróbek znanych piosenek w języku angielskim.

P.S. W Chicago odbywa się też masa innych wydarzeń. Stand-up po rosyjsku/ukraińsku, pokazy iluzji oraz show burleskowe.

5. Stand-up w Single Scena

Fanpage

Gdzie: Single Scena Music Bar, Świętego Marka 21

Kiedy: Wydarzenie wydaje się nie mieć stałego terminu, ale należy nastawiać się na środek tygodnia.

Scena przy ulicy świętego Marka. Odwiedzają ją dosyć rozpoznawalni komicy, a prowadzi Damian Skóra.

Całkiem przy okazji, jedyna scena stand-upowa w Krakowie, na której nigdy nie byłem – więc nie będę się rozpisywał ;)

6. Imprezy organizowane przez Bartka Chmiela i ekipę Stand.Me.Up

Fanpage: Stamd.Me.Up | Bartek Chmiel

Adresy i przybliżone terminy są podane przy poszczególnych imprezach.

Stand.Me.Up to ekipa komików, która od niedawna działa w Krakowie. Z tego co wiem, w tym momencie pod jej szyldem odbywają się trzy imprezy (a za znaczną część pracy organizacyjnej w ich wypadku odpowiada Bartek Chmiel).

Radochahaha

Gdzie: Świętego Sebastiana 6

Kiedy: Środy – mniej więcej raz w miesiącu

Open mic w barze Radocha. Ciekawy lokal przy Sebastiana. Pub za rogiem, który w klimacie ma coś z górskiego schroniska. Open mic odbywa się na sali przejściowej (w sensie, że od czasu do czasu ktoś łazi), ale z jakiegoś tajemniczego powodu w niczym to nie przeszkadza.

Stand-up in English Open Mic

Gdzie: Świętego Sebastiana 6

Kiedy: Środy – mniej więcej raz w miesiącu

Wydarzenie w tym samym miejscu co wyżej. Tym razem jednak po angielsku. Prowadzi Kamil Gryczka.

Stand-up Comedy w Super Nowej

Gdzie: ulica Nowa 3 (to jest tuż obok Placu Nowego ;)

Kiedy: Niedziele – ale nieregularnie

Open mic zaraz przy Placu Nowym. Prowadzi Bartek Chmiel. Spora sala, a po występie można też zamówić pizzę. Zawsze wartość dodana.

7. Krakowski Klub Komediowy

Fanpage

Gdzie: Klub Drukarnia, Nadwiślańska 1 – na Podgórzu zaraz za kładką

Krakowski Klub Komediowy to nie miejsce, ale cykl okazjonalnych imprez stand-upowych w Drukarni.

Od czasu do czasu przyjeżdżają występować dosyć rozpoznawalni komicy. Najciekawsza impreza, jaka się tu odbywa to jednak moim zdaniem Pojedynek Stand-up.

Na scenę wchodzi kilku stand-uperów, żeby pojedynkować się za pomocą tekstów napisanych na zadane wcześniej tematy. Publiczność decyduje, kto wygrał. Zwycięzca otrzymuje respekt i szacunek!

8. Stand-up w Literackiej

Fanpage

Gdzie: Kawiarnia Literacka, Krakowska 41

Kiedy: Poniedziałek raz w miesiącu

Malutka impreza w pastelowej i bardzo instafriendly sali w Kawiarni Literackiej.

Niektórym miejsce wydaje się średnio odpowiednie na stand-up. Wiecie, jak jest. Lokal nazywa się KAWIARNIA LITERACKA. Jedna występująca kiedyś zapytała:

„Czy na tej imprezie można przeklinać? Bo tu są książki.”

Można ;) I jak się pewnie domyśliliście, to konkretne wydarzenie prowadzę ja. I dlatego zamieszczam link do najbliższego wydarzenia.

Leave a Reply