Co to u diabła jest open mic?

początkująca stand-uperka z mikrofonem

Śmiało można powiedzieć, że open mic to jeden z głównych filarów kultury stand-upu. Większość komików, którzy teraz aktywnie działają, zaczynała właśnie na tego typu imprezach.

Dla mnie open mic jest pojęciem tak oczywistym, że aż dziwnie się czuję je tłumacząc. Zakładam jednak, że są osoby, które takiego wyjaśnienia mogą potrzebować. Voila!

A więc co to jest ten open mic?

Open mic to po naszemu otwarty mikrofon – impreza, na którą możesz się zgłosić, żeby sprawdzić się w roli komika. Zazwyczaj każdy uczestnik dostaje pięć minut (niekiedy osiem).

Na scenę oprócz początkujących wskakują doświadczeni stand-uperzy. Zaprawieni w bojach komicy też gdzieś muszą testować nowe teksty. Czasami robią to wplatając nowe żarty pomiędzy sprawdzone monologi na własnych występach. A czasami idą na open mica.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił i wystąpić na takim otwartym mikrofonie, przeczytaj kilka porad na początek.

Mam też specjalną propozycję dla osób mieszkających w Krakowie. Regularnie tu organizuję open mici. Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda taka impreza, możecie odszukać najbliższą na moim fanpage'u.

Drugie znaczenie

Open mic nie musi być osobną imprezą. Często jest to swojego rodzaju segment innego wydarzenia. Regularnie przed występem znanych i lubianych na scenę wchodzą mniej popularni adepci sztuki komediowej.

Czy tylko stand up?

Słowo “open mic” nie powinno być kojarzone wyłącznie ze stand-upem. Tego typu wydarzenia organizuje się także w innych dziedzinach rozrywki.

Bardzo popularne są otwarte mikrofony muzyczne. Na scenę wchodzi, kto chce i gra utwór lub dwa. Bardzo podobne do jamu. Różnica gdzieś jest, ale w sumie nie do końca potrafię wskazać gdzie :)

Slamy poetyckie są swojego rodzaju wersją open mica lirycznego. Nie chce mi się tłumaczyć, czym jest slam, dlatego odsyłam poza swoją stronę :)

No i jeszcze spotkania interdyscyplinarne. Imprezy, podczas których na scenę może wejść ktokolwiek i zrobić cokolwiek :) Nigdy na takim wydarzeniu nie byłem, ale słyszałem o nich sprzeczne opinie.

Te dobre mówią, że człowiek naprawdę nie wie, co się na chwilę na scenie wydarzy. Szansa na zaskoczenie rośnie.

Te złe natomiast przestrzegają, że tego typu open mici przyciągają czubków i skrajnych dziwaków. Skoki pomiędzy występami zabawnymi i lirycznymi też bywają trochę dziwne (a w skrajnych wypadkach bolesne).

początkująca stand-uperka z mikrofonem
Początkująca stand-uperka podczas występu :)

Jak zorganizować open mica?

Będę pisał tutaj przede wszystkim o organizowaniu open miców stand-upowych. Prowadzę też slamy poetyckie, ale na imprezach komediowych znam się jednak trochę lepiej :)

  1. Najpierw musisz znaleźć knajpę. Niech ma nagłośnienie, krzesła ustawione w rzędy oraz scenę (albo przynajmniej większy kawałek podłogi). Mikrofon też jest kluczowy.
  2. Załóż wydarzenie na Facebooku i ogłoś zapisy. Promuj wydarzenie ze wszystkich sił. Ludzie sami nie przyjdą.
  3. Przypilnuj, żeby wszystkie osoby, które się zgłosiły, faktycznie się zjawiły. Nie zmusisz ich, ale przypomnij tak gdzieś dwa dni wcześniej.
  4. Poprowadź imprezę (jeśli nie czujesz się na siłach, pomiędzy punktami jeden i dwa musisz wcisnąć jeszcze jeden – znalezienie konferansjera). Pilnuj czasu występów. Mobilizuj widownię do braw. Bądź miły dla ludzi

Imprezy podobne do open miców

Tak jak pisałem kilka akapitów powyżej, open mic to dosyć szeroki worek. Mieszczą się w nim i imprezy muzyczne i gadane.

Spokojnie możemy jednak wyróżnić jeszcze kilka innych typów wydarzeń, które są do nich odrobinę podobne:

  • Testowanie materiału. Taki open mic premium. Zgłosić się na niego mogą tylko osoby ze środowiska komediowego. Zazwyczaj grają też dłużej niż pięć minut. Bliżej piętnastu. Na open mica często wejdziesz za darmo. Na testowaniach obowiązuje symboliczny wstęp (osiem, dziesięć złotych).
  • Poligony kabaretowe. Stand-uperzy mają open mici, a kabareciarze poligony. To właściwie takie testowanie, ale ze skeczami. Na scenie mniej lub bardziej doświadczeni artyści prezentują nowe numery. Ponownie wstęp zazwyczaj jest symbolicznie płatny. Tutaj muszę powiedzieć, że kiedyś poligony odbywały się w kilku miastach polski. Teraz jest ich już coraz mniej. We Wrocławiu odbywają się bodajże ostatnie regularne.
  • Open Improv. Ni mniej ni więcej tylko otwarty mikrofon dla improwizatorów. Na scenę może wejść każdy, aby wziąć udział w scenkach tworzonych na poczekaniu. Każda z nich ma swoje zasady, a nad wszystkim czuwa moderator.

Podobało się? To może zainteresuje Cię inny tekst. Przeczytaj artykuł pod tytułem “co to jest stand up?” Napisałem go już kilka lat temu, ale myślę, że dalej zawiera sporo prawdy :)

2 myśli w temacie “Co to u diabła jest open mic?”

Leave a Reply