Ile kosztuje występ stand-up? (Sprawdź widełki cenowe)

"Jezu! Ile?!" "Przeciętny Polak zarabia 20 złotych za godzinę..." "Za jeden?". Przykładowe reakcje klientów, którzy usłyszeli cenę za występ stand up na imprezie firmowej.

Niestety odpowiedź na pytanie “ile kosztuje występ stand-up?”, należy do zawiłych.

Branża rozrywkowa rządzi się własnymi prawami. Właściwie nigdzie indziej nie spotkałem się z tym, żeby pieniądze zmieniały się w zależności od tego, kto pyta…

Komicy zazwyczaj uzależniają stawkę od typu wydarzenia. Cena za stand-up będzie inna w wypadku imprezy biletowanej a inna w wypadku firmowej. Na jej wysokość wpływają też dziesiątki innych czynników.

Obiecane Widełki Cenowe

Cena może się zawierać w przedziale:

0 zł

Zawsze znajdzie się początkujący komik, który zagra za darmo.

18 000 zł

Najwyższa stawka za pojedynczy występ, z jaką się spotkałem w branży.

Myślę, że pierwszy element powyższej tabelki jest dosyć czytelny. Stand-uperów przybywa w zawrotnym tempie. Właściwie codziennie ktoś postanawia zacząć karierę. Komików, którzy mają za sobą kilkanaście występów pięciominutowych jest na pęczki. Jak będziecie dzwonić odpowiednio długo, znajdzie się ktoś, kto zagra za piwo.

Oczywiście samoczynnie nasuwa się pytanie o poziom takiego występu oraz profesjonalizm samego występującego.

Kwotę 18 000 słyszałem w kuluarach (w wypadku stand-upu ich rolę pełnią rozmowy przy piwie). Jest to stawka, za jaką jeden ze sławnych komików zgodził się zagrać na imprezie firmowej. Naturalnie nie mogę powiedzieć, który.

Spis Treści

Niby odpowiedziałem na pytanie z tytułu, ale myślę, że w praktyce wzbudziłem więcej pytań. W kolejnych paragrafach rozwijam się jeśli chodzi o ceny za wynajem komików w poszczególnych sytuacjach:

  1. Bezczelna autopromocja!
  2. Ile kosztuje występ stand-up w pubie lub restauracji?
  3. Ile wynosi cena za stand-up na imprezie firmowej?
  4. Ile kosztuje występ stand-up na weselu lub urodzinach?
  5. Ile kosztuje stand-up na pikniku?
  6. Chytry sposób na oszczędność

Stand-up Online – najlepsze rozwiązanie podczas lockdownu!

Przyszły dziwne czasy i normalnych imprez właściwie nie da się organizować. Jeśli jednak szukacie atrakcji online, to mam dla Was gotowe rozwiązanie – komediowe show, w którym widownia bierze aktywny udział.

https://www.jegoeminencja.pl/2020/04/23/improwizowane-show-komediowe-online-atrakcja-na-eventy/

Jeśli jesteście zainteresowani większą ilością szczegółów, piszcie proszę przez formularz poniżej.

A teraz już przechodzę do właściwego tematu tekstu.

Ile kosztuje występ stand-up w klubie, pubie lub restauracji?

Należy się nastawiać na kilkaset złotych za jednego komika. Dodam, że średnio-znanego.

Jeśli chcesz zaprosić gwiazdę średniego formatu, już musisz przygotować się na kilka tysięcy. Warto też zaznaczyć, że wielu najpopularniejszych stand-uperów mocno selekcjonuje miejsca, w których się pojawia. Wystąpią w dużym klubie, ale w niewielkiej knajpce z hamburgerami już nie.

Niektórych w ogóle ciężko ‘wynająć’. Spotkałem się z sytuacjami, w których komicy występują niemal wyłącznie na imprezach organizowanych przez swoje macierzyste agencje.

Koszty Dodatkowe

Jak już wspomniałem wcześniej, odpowiedź na pytanie “ile kosztuje występ stand-up?” nie należy do prostych. Gaża komika to nie wszystko.

Większość stand-uperów nie posiada sprzętu.

Zazwyczaj za oprawę techniczną odpowiada lokal. Jeśli nie masz własnych głośników, musisz wziąć pod uwagę wynajem.

I tutaj niestety pojawiają się kolejne schody. Zasady wynajmu głośników i okablowania są jeszcze bardziej zawiłe, niż te przedstawiane przez komików. Możecie przeczytać cennik na stronie estrada-pobieda. Bynajmniej nie reklamuję. Podaję jako przykład.

Nooo, ja się zakręciłem :)

Promocja jest niezbędna. Niezależnie od tego, czy pojawią się u Was gwiazdy czy amatorzy. Kolejne pieniądze pójdą na reklamę na Facebooku, druk plakatów oraz biletów.

Na zdjęciu znajdują się bilety na stand up Tomka Biskupa oraz nożyczki.
Bilety na mój stand-up wyglądają tak. Przemyśl, czy ich nie chcesz w swoim lokalu :)

Domyślam się, że ten tekst czyta sporo osób, które organizowały w życiu niewiele, albo wcale.

Jeśli do nich należysz, koniecznie zapoznajcie się z poradnikiem Ani Królikowskiej. Powinien Ci rozjaśnić to i owo.

Czy to się komuś opłaca?

Jak widzisz cena za sam stand-up i sprzęt rośnie do całkiem sporych sum. Pewnie się teraz zastanawiasz, czy to się opłaca.

Jak najbardziej. Na dłuższą metę.

Sytuacja, w której pub czy restauracja zarabia zawrotne sumy na jednej imprezie komediowej, należy do rzadkości.

Stand-up jest za to bardzo popularną formą rozrywki. Więc jeśli masz go u siebie, to masz promocję. Przyciągasz uwagę nowych klientów.

I jeśli zrobisz u siebie cykl komediowy, to Ci klienci będą wracać. Niektórzy tylko na występy, a niektórzy również poza nimi.

Przy okazji, jeśli będziesz promować każde show i naprawdę się do tego przykładać, ludzie zaczną mówić o Twoim lokalu również w środowisku komediowym. Komicy będą do Ciebie chętnie wracać, a dosyć szybko zaczną się też sami odzywać w sprawie występów.

Ile wynosi cena za stand-up na imprezie firmowej?

Jest dużo wyższa niż za występ biletowany w pubie czy restauracji.

Kiedy komicy słyszą pytanie “ile kosztuje występ stand-up na spotkaniu integracyjnym?”, zaczynają mnożyć kwoty. Czasami przez trzy. A czasami przez pięć. Niektórzy też po prostu mówią, że nie wystąpią na firmówce i koniec (w razie czego dodam, że ja mam luz i występuję :)

Należy nastawiać się na sumy w tysiącach. I bynajmniej nie za Paczesia. Za komika mało lub średnio-znanego.

Z niskimi kwotami za granie na evencie spotkałem się właściwie tylko w jednym wypadku. U komików, którzy jeszcze nie występowali na wydarzeniach komercyjnych.

"Jezu! Ile?!" "Przeciętny Polak zarabia 20 złotych za godzinę..." "Za jeden?". Przykładowe reakcje klientów, którzy usłyszeli cenę za występ stand up na imprezie firmowej.

Dlaczego cena za stand-up na imprezie firmowej jest wyższa?

Osobom, które same nie występują, może być ciężko zrozumieć różnicę. Postaram się ją wytłumaczyć tak dobrze, jak tylko potrafię.

Na imprezach firmowych po prostu gra się inaczej. Często fajnie, ale jednak ciężej.

Na wydarzenie komediowe widzowie przychodzą oglądać, słuchać, śmiać się. Przychodzą po prostu na stand-up. Komik występując, musi jedynie nie spieprzyć sprawy…

Na imprezę firmową goście przychodzą w zupełnie innym celu. Zazwyczaj, żeby jeść, tańczyć i pić.

Kiedy komik gra na evencie, bywa bardzo różnie… Czasami słucha go cała sala. A czasami 30 albo 50 procent ludzi nie ma ochoty brać udziału w występie.

I wtedy trzeba walczyć o uwagę. Przekonać widzów, że chcą:

  • po pierwsze słuchać
  • po drugie śmiać się

To jest sprzedawanie usługi w trakcie jej wykonywania. Bardzo trudna sztuka.

Oczywiście dobry i doświadczony komik poradzi sobie z tym zadaniem.

Organizujesz imprezę firmową online? Może przyda Ci się parę gier i zabaw

Jeśli tak, kliknij tekst poniżej.

Co zrobić, żeby występ na imprezie firmowej wypadł dobrze?

Podkreślałem to już na blogu chyba z pięć razy. Odbiór występu zależy nie tylko od komika, ale też warunków występu. Im mocniej stand-uper musi walczyć o uwagę, tym gorzej. Im więcej rzeczy przeszkadza w występie, tym gorzej.

Chcesz, żeby ludzie bawili się równie dobrze, co w klubie? Stwórz podobne warunki.

Zadbaj o to, żeby występ odbywał się w osobnym pomieszczeniu z widownią ustawioną w rzędy. Kto będzie chciał, pójdzie posłuchać. Kto nie będzie, zostanie na sali bankietowej.

Ludzie często myślą, że stand-up to taka forma mówionego koncertu. Błąd. Muzyka może lecieć w tle. Stand-up bez uwagi widzów wypada blado.

I dlatego komik będzie jak lew walczył o atencję jak największej ilości gości. A to może być irytujące dla ludzi, którzy chcą walnąć kielicha i pogadać… Decydując się na osobną salę, nie narzucasz swoim gościom rozrywki, której nie chcą.

Odradzam też niespodzianki. Jeśli masz możliwość, powiedz gościom, jakie atrakcje są zaplanowane na wieczór. Sprawdzą występującego wcześniej i zdecydują, czy chcą go widzieć (przy okazji jest to też świetny sposób na zweryfikowanie, kogo zaprosić :)

Oferta Stand Up Comedy

Na tej stronie próbuję sprzedać swoje usługi. Sprawdź, jak mi idzie.

Ile kosztuje występ stand-up na weselu lub urodzinach?

Tyle co na imprezie firmowej :) W tysiącach.

Na weselach zazwyczaj jest super pozytywna atmosfera. Na urodzinach też spoko.

Ale na obydwóch tych imprezach są również dzieci. I one biegają pod nogami w trakcie występu. Jest i dziadek, który co trzy minuty dopytuje się, dlaczego nie wzięliście Krzyszaka…

Ponownie, więcej elementów przeszkadzających. Potrzeba więcej energii i koncentracji – cena za stand up rośnie.

A i nie zamawiaj stand-upu jako niespodzianki na imieniny wujka. Poczucie humoru jest subiektywne. Jeśli komik nie spodoba się najważniejszej osobie na imprezie, będzie przypał :)

janusz nosasz, Górny pasek: Skund żeś go wzion? Dolny Pasek: Mój zinć robi lepszy stand up po flaszce!

Ile kosztuje stand-up na pikniku?

Właściwie każda impreza plenerowa, na którą ludzie przychodzą z innego powodu niż stand-up, jest traktowana jak firmowa. Ponownie tysiące złotych.

Ze względu na gwar w tle oraz to, że trzeba przerobić program tak, żeby nikogo nie gorszył.

Warunkiem powodzenia są też ławki pod sceną. I kluczowe jest, żeby były pod sceną, a nie dziesięć metrów od niej.

Pomagają skupić uwagę widzów na występie. Bez ławek, komik będzie mówił do mocno rozproszonych ludzi. Zaufajcie mi. Wiem co mówię.

Chytry sposób na oszczędność

Wiesz na czym zarabiają agencje artystyczne? Na prowizjach.

Jeśli Ci nie przeszkadza płacenie pośrednikom, skorzystaj z usług jednej z nich.

Jeśli wolisz niższą cenę, wejdź na stronę lub fanpage komika. Dzwoń pod numer, który jest tam podany. Usłyszysz cenę bez odstępnego pośredników.

I to jest koniec tego tekstu. Zarysowałem, jak wygląda sytuacja ogólna. Jak widzisz, w tym tekście brak dokładnych cen. Aby je poznać, napisz do kilku komików i zadaj im pytanie “ile kosztuje występ stand-up?” Przy okazji sprawdzisz, czy nie jestem kłamliwą mendą :)

I również przy okazji zachęcę do obejrzenia zbioru ciekawostek, jaki kiedyś nagrałem o amerykańskich komikach.

7 sławnych aktorów, którzy robili stand-up (o 2 nie słyszałeś)

5 myśli w temacie “Ile kosztuje występ stand-up? (Sprawdź widełki cenowe)”

Leave a Reply