Żarty ze Śmieszków – 9 memów o stand-upie

Fanów stand-upu przybywa jak bakterii w zakwasie i coraz rzadziej spotykam osoby, które nie słyszały o tej formie rozrywki (ostatnią był pan koło osiemdziesiątki, który dopytywał, czy jestem “parodystą” czy bardziej “humorystą”).

A jak coś staje się uniwersalnie rozpoznawalne, przychodzi nieuniknione. Ludzie zaczynają z tego czegoś żartować. I pomimo, że stand-up sam w sobie jest formą żartów, to i tak staje się tematem memów (to się podobno nazywa metahumor). Niektóre z nich podchodzą do komików z sympatią, inne dosyć bezpardonowo wytykają ich “grzeszki”.

Dziewięć z trudem wyszperanych memów o stand-upie zamieszczam w tym tekście. Moim zdaniem są jasne i czytelne, ale wrzucałem je na Facebooka i niektórych ludzie za cholerę nie rozumieli. Dlatego do każdego obrazka dodaję “tłumaczenie jak dla debila”.

Akapit Autopromocyjny

Skoro już mam Waszą uwagę, wykorzystam ją do autopromocji. Obejrzyjcie kawałek mojego stand-upu. Może jakiś mem Wam wpadnie do głowy.

Przekleństwa, tak dużo przekleństw

Tłumaczenie jak debilowi:

Stand-uperzy dużo przeklinają. Zdaniem niektórych widzów zbyt dużo. Ten mem w obrazowy sposób (w końcu to mem) wyjaśnia, że rzut kurwą jest dla komików dopalaniem uruchamianym w sytuacjach kryzysowych.

Tylko dla prawdziwych fanów

Autor: Fanpage “Koniec Żartu. Czas Się Śmiać.”

Tłumaczenie jak debilowi:

W górnej klatce widzimy wklejoną podobiznę Rafała Paczesia. Na dole veloci raptory mówią cytatami z Mateusza Sochy.

Mem odnosi się do konfliktu pomiędzy tymi komikami. Kadry pochodzą z filmu “Jurasic World”. Chyba. Nie oglądałem tego ścierwa.

Kolejna autopromocja (Tak. Już druga w przeciągu dwustu słów)

Jeśli chcesz na bieżąco dostawać więcej żartów o stand-upie, cytatów z komików i tym podobnych dziwactw, możesz dołączyć do mojej grupy.

1001 żartów ze stand-upu

Facebookowa grupa, na której możesz poczytać żarty młodych, polskich komików.

Ja dorzucam cytaty i nagrania mniej znanych gwiazd zagranicznych.

Dużo śmiechu w jednym miejscu.

Powiedz coś po stand-upersku:

Autor: Damian Skóra

Tłumaczenie jak debilowi:

Wielu stand-uperów swoje filmiki z Youtuba wgrywa na Facebooka w formie zdjęcia. Link do materiału umieszczają, tak zgadliście, w komentarzu.

Ma to zapobiec blokowania nagrań z YT przez algorytmy FB. Czy to działa? Badań nie widziałem ani tym bardziej nie prowadziłem, ale szczerze mówiąc, nie sądzę. Algorytmy Facebooka są już naprawdę zaawansowane. Myślicie, że nie wykryją, że sami sobie wkleiliście link do innego portalu w komentarzu? No ja uważam, że wykryją bez problemu.

Prezydent nam się zaciął:

Tłumaczenie jak debilowi:

Ptak symbolizujący Andrzeja Dudę, występuje na open micu i mówi: “LGBT to ideologia zagrażająca polskim rodzinom”.

Heckler z widowni krzyczy: “Buuu! Napisz lepszy materiał!”

Mem ma nam przekazać, że był taki moment kampanii prezydenckiej, w którym prezydent Duda naprawdę przynudzał z tym LGBT.

Przy okazji jest to taki prawdziwy mem. Plastyczny. Zmieniający się. W zachodniej części internetu krąży w wielu wersjach i w każdej ptak mówi co innego.

Szkielet na openie:

Tłumaczenie jak debilowi:

Szczerze, to nie mam bladego pojęcia, o co chodzi. Przypuszczam, że przegapiłem jakąś fazę na wymyślanie memów o szkieletach.

To jest stand-up czy one man show?

Tego gada to nie chwaląc się, sam wymyśliłem, przy okazji pisania tekstu “Komedia sceniczna w Polsce – garść proroctw oświeconych”. P.S. Żadne się nie sprawdziło.

tłumaczenie jak debilowi:

Kilka lat temu w środowisku komediowym modne było kłócenie się o to, co jest stand-upem a co nie.

Za pomocą tego obrazka chciałem przypomnieć światu, że nazewnictwo tak naprawdę nie ma w komedii żadnego znaczenia. Jestem taki mądry i zrównoważony.

Koń na jachcie

Tłumaczenie jak debilowi:

Koń płynie na dziobie łodzi, podpisanym “Przygotowywanie show komediowego”.

W drugiej kratce okazuje się, że jacht tak naprawdę jedzie na przyczepie ciężarówki, na której został dodany napis: “opartego na depresji, uzależnieniach, traumie i śmierci.”

Mem chyba ma być nową wersją powiedzenia “wierzchołek góry lodowej”. Szczerze mówiąc, ten obrazek mi się nie podoba, ale zamieszczam go, bo na pierwszy rzut oka wydaje się być ambitny.

Piramida Kariery

Autor: Krzysztof Kasparek.

Tłumaczenie jak debilowi

Wiecie czym jest impro? Nurtem komediowym, który istnieje od sześćdziesięciu lat, ale w dalszym ciągu nikt go nie kojarzy.

Improwizatorów można na szybko opisać za pomocą dwóch zdań:

  1. Tworzą spektakle w parciu o jedno słowo
  2. Noszą dupy tak wysoko, że szorują nimi po suficie

I właśnie do tego odnosi się żart Kasparka.

Stand-uper = Człowiek Git

Autor: Improkracja

tłumaczenie jak debilowi:

Improwizatorzy są przeświadczeni o własnej wyższości, ale jednocześnie dosyć cisi. Za to stand-uperzy strasznie cwaniakują.

Mem niby stawia tych drugich na piedestale, ale tak naprawdę ich poniża. Bo stand-uperzy są tutaj porównywani do gangsterskiej subkultury więziennej (patrz film “Symetria”, z którego pochodzą kadry).

Eeee! Przeczytaj jeszcze coś! Albo w tym wypadku, zagraj

Leave a Reply