22 Ciekawe Filmiki (niektóre rozwaliły mi mózg)

Po wejściu na Youtuba bez logowania wyświetla się trochę dziwny miszmasz propozycji. Materiały prezentujące uroki Bawarii i tutoriale z instrukcjami, jak jeździć ciężarówką (nawet bez trzymanki). Oszukańcze porady finansowe i piosenki z jakiejś nowej, jeszcze gorszej fali disco-polo.

Krótko mówiąc, kiedy portal nie wie, kim jesteś, podsuwa wszystko i jednocześnie nic. Filmiki odkrywcze i te, nad którymi pozostaje się tylko głowić, kto to u diabła ogląda.

Ten post to coś na kształt głównej strony Youtuba bez logowania. Tyle tylko, że materiały zebrałem tutaj ja, a nie jakiś system losowy, ukrywający się pod pseudonimem algorytmu. Moim zdaniem filmiki ciekawe. A czy Waszym? To już musicie sobie sprawdzić sami.

P.S. NIE PISZĘ TEGO POSTA BEZ POWODU.

Prowadzę kanał na Youtubie i tekst powstaje de facto jako jego koń pociągowy (jeden z wielu). Sprawdźcie to!

1. Kraj tak biedny, że farmi złoto w starym MMO

Zdawałoby się, że nisza gamingowa jest przepełniona pod dekiel i że nie da się w niej zrobić nic nowego.

TV Gry udowadnia, że jednak się da. Kręcą felietony związane z grami i podchodzą do tematu z nieoczywistej strony. Czasami bardzo nieoczywistej.

Jako przykład podam filmik, w którym twórcy opowiadają o kryzysie ekonomicznym w Wenezueli. Jego odległą konsekwencją jest to, że część obywateli zaczęła zarabiać pieniądze, grając w stare MMO RGP.

2. Dlaczego WŁOCHY, a nie ITALIA? | Ciekawostki językoznawcze

Powiem tak. Jeśli twórca tego kanału mówi w tym filmiku prawdę, to szacun za wiedzę. A jak nazmyślał, to szacun za kreatywność.

W życiu bym na to nie wpadł, że słowa Włoch i Wołoch pochodzą z tego samego źródła językowego.

3. Jak firmy farmaceutyczne wmawiają nam choroby

Po tytule można wnosić, że jest to film promujący teorie spiskowe związana z tak zwaną Big Farmą.

Nie. Ten materiał nie neguje działania szczepionek. Wspomina natomiast o takiej chorobie jak halitoza, która według autora została wymyślona przez producentów płynów do płukania ust.

Jeśli się zastanawiacie, cóż to jest halitoza, to już odpowiadam. Dolegliwość w wyniku której wali z ryja.

4. Jak SYFILIS kształtował bieg dziejów

Kurde. Wiedziałem, że syfilis kiedyś był problemem. Nawet w połowie nie zdawałem sobie jednak sprawy z tego, jak wielkim.

Choroba była nazywana „wielkim imitatorem”. To dlatego, że może przypominać wiele innych dolegliwości. Wywołuje tak duży zakres objawów, że brzmi, jakby została wyhodowana w chińskim laboratorium. W Wyniku kiły możemy dostać właściwie wszystkiego – od krost po zaburzenia psychiczne.

P.S. Jeśli właśnie zaczynacie trząść portkami przed „syfem”, to uprzejmie informuję, że remedium na niego są powszechnie dostępne na rynku antybiotyki. Nasze społeczeństwo i tak ich podobno nadużywa, więc jesteśmy bezpieczni.

5. Joaquin Pheonix – od sekty religijnej do Jokera

Nie jestem do końca w stanie zrozumieć, jak właściwie wymawia się imię znanego aktora. To co na piśmie wygląda jak wariant Joachima, okazuje się jakimś cudem „Łakinem”.

I to nie jest jedyna ciekawostka, jaką poznacie w filmiku kanału Na Gałęzi. Dowiecie się też, że rodzina Phoenixa za jego młodu była w sekcie, a on sam przez rok udawał rapera.

6. Co naprawdę wydarzyło się w Krollu?

Podczas zbierania materiału do tego posta bodajże po raz pierwszy obejrzałem którykolwiek filmik „Wujka Czarka”.

I cóż. Muszę powiedzieć, że bardzo dobra robota. Jego opowieść o filmie „Kroll” mnie wciągnęła i nawet kilka razy rozbawiła. Może nawet w końcu obejrzę ten film.

7. Jak nie tłumaczyć filmów?

Filmik jest dosyć bolesną szyderą na polskie tłumaczenia tytułów filmów. Oczywiście te, które z oryginałem mają mniej wspólnego niż opos z żurawiem.

Autor kanału znanego kiedyś jako Filmcepcja przytacza więc takie wynaturzenia jak:

  • „Eternal sunshine of the spotless mind” – „Zakochany bez pamięci”
  • „Die Hard” – „Szklana pułapka”
  • „In Bruges” – „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj”

Filmik u góry polecam z czystym sumieniem i w stu procentach. Jednocześnie, wszystkich tych, którzy akurat mają ochotę scrollować, a nie oglądać, zapraszam do tekstu poniżej (oczywiście, że jest mój).

8. Dragon Ball i podwórko pustoszało

Kanał Gimby Nie Znajo zajmuje się przypominaniem produkcji, o których nie ma prawa pamiętać współczesna młodzież. W praktyce chodzi głównie o seriale i kreskówki, które święciły triumfy w latach dziewięćdziesiątych.

Odcinek o „Dragon Ball Z” obejrzałem z podwójną przyjemnością. Uważam się za nerda, ale jednocześnie z tą produkcją nigdy nie miałem większego styku. Przed materiałem nawet nie wiedziałem, że „Dragon Ball Z” był kontynuacją („Dragon Balla” bez „Z”).

9. Dlaczego BABKA KIEPSKA miała na nazwisko KIEPSKA?

Krótki filmik, w którym autor chwali się zawrotną wiedzą na temat „Świata według Kiepskich”. I oczywiście przy okazji snuje teorię, dlaczego Babka nazywa się Kiepska, pomimo że jest matką Haliny a nie Ferdka.

Teorii sięgającej starożytnego Egiptu, to szczerze mówiąc się nie spodziewałem.

10. Tak wygląda tajna polska kopalnia kryptowalut!

Muszę powiedzieć, że nie rozumiem kryptowalut (w sumie tych normalnych walut też nie – ale stykam się z nimi całe życie, więc przywykłem).

Kopanie ich kojarzy mi się z tym, że ktoś ma dwa dodatkowe komputery wpięte w pustym pokoju u matki. Tymczasem Gonciarz kiedyś nakręcił filmik o typie, który swoimi koparkami wypełnił olbrzymią piwnicę.

Dalej nie rozumiem, o co chodzi, ale czuję się zaintrygowany.

11. Czy magia działa?

Pozwolę sobie odpowiedzieć na pytanie z tytułu paragrafu i filmiku.

Nic nie wskazuje na to, żeby magia działała.

Rzadko oglądam Lekko Stronniczych, ale ten odcinek akurat mocno mnie zaciekawił. Przed jego obejrzeniem, nie miałem pojęcia, że istnieje w Polsce coś takiego jak portal e-magia, na którym można zamawiać czary, uroki i klątwy finansowe.

Dodam też, że w filmiku przeraziły mnie dwie rzeczy:

  1. Że strona istnieje.
  2. Że Wołodymyr Markowicz na swój sposób traktuje magię poważnie (jako zagrożenie dla duszy).

O e-magii dowiedziałem się z LS-a, ale ponieważ pasuje ona do jednego z wątków przewodnich mojego kanału, to nagrałem szorta na jej temat:

12. Jan Paweł II. Autorytet niemoralny

Właściwie w każdej swojej „składance” staram się przemycić jakiś materiał antyklerykalny.

Bo wiecie, może akurat uda mi się zmienić spojrzenie jakiegoś drobnego procenta odbiorców na kościół.

W tym tekście rolę bezbożnego tokena pełni filmik youtubera o wdzięcznej ksywce Koroluk. Materiał opowiada, a jakże, o grzechach naszego największego skarbu narodowego – Papaja.

13. W CO WIERZĄ AMERYKANIE? – MUZEUM STWORZENIA

Kasia Myciński z kanału Fifty na Pół zabiera widzów na wycieczkę do naprawdę niesamowitego, amerykańskiego muzeum – Muzeum Kreacjonizmu. To olbrzymia placówka, która promuje pogląd, że dinozaury żyły razem z ludźmi, a świat został stworzony przez boga około dziesięć tysięcy lat temu. Wow!

P.S. Kasia jest Polką, ale wychowaną w Stanach. Darujcie jej to, że czasami przekręca słowa.

14. Poślubiłam Masaja i zamieszkałam w jego wiosce

Globstory to jeden z ważniejszych kanałów podróżniczych na polskim Youtubie (albo mi się tak wydaje, bo akurat ten obserwuję).

Na pewno natomiast poniższy filmik stanowi ważny kamień milowy w jego rozwoju. Jest po angielsku i z tego co się orientuję, ma spore zasięgi również poza granicami Polski.

P.S. Tym angielskim się nie przejmujcie – są napisy.

P.S. 2. Kompletnie nie rozumiem, jak dziewczyna z filmiku mogła porzucić życie w mieście, żeby zamieszkań na tanzańskiej prowincji, ale cóż, takie jest życie, że się ludzie różnią i nie rozumieją.

15. Co Rosjanie myślą o wojnie w Ukrainie?

Planeta Abstrakcja to para youtuberów, która zazwyczaj nagrywa content stricte podróżniczy (polecam – nie mogę się doliczyć ilości języków, w których ci ludzie mówią).

Z okazji „operacji specjalnej na Ukrainie” na kanale pojawił się jednak zupełnie inny odcinek. Twórcy zadzwonili do kilku Rosjan, żeby dowiedzieć się, co właściwie mieszkańcy kraju myślą na temat wojny. Trzeba przyznać, że rozstrzał osób, z którymi rozmawiają jest dosyć duży – od przypadkowej recepcjonistki w hotelu na granicy po bliskiego współpracownika Nawalnego.

W filmiku usłyszymy ogrom ciekawych informacji na temat Rosji, jej propagandy i karygodnego sposobu w jaki traktowani są opozycjoniści.

Mnie jednak najbardziej uderzyła jedna rzecz:

Rosyjski rząd przez lata rozdawał ludziom pieniądze za posiadanie dziecka, po to, żeby ich do siebie przekonać.

Czyli teraz już można mówić wprost, że Kaczyński stosuje metody putinowskie.

To nie jest cytat z filmiku, ale wyciągnięta przeze mnie z niego informacja z całkowicie zbędnym komentarzem.

16. 5 dziwnych gatunków ludzi z przyszłości – ALL TOMORROWS

Marco Kubiś od lat tworzy na Youtubie zestawienia rzeczy przerażających i tajemniczych (ale z przymrużeniem oka – nie jest tropicielem prawd ukrywanych przed nami przez Illuminatów).

I w tym konkretnym filmiku Marco przytacza ciekawe pomysły z książki „All Tomorrows„. Jest to bardzo dziwny przypadek science fiction – ilustrowany album, który zabiera nas do przyszłości ze sztucznie wyhodowanymi podgatunkami ludzkości.

Filmik jest trochę mroczny, mocno surrealistyczny i cholernie dziwny. Warto zajrzeć.

17. Doomer – mem głębszy niż ci się wydaje

A tutaj dowiecie się od Fangottena kilku ciekawostek na temat memów.

Przede wszystkim pojawia się tutaj wyjaśnienie, kim jest niezwykle popularny boomer (człowiek urodzony w czasach boomu demograficznego w Stanach – odznaczający się naiwnością i podejściem „go get it”).

I niejako na koncepcji boomera budowane jest tutaj pojęcie doomera. Człowieka wychowanego w czasach internetu. Przytłoczonego zawrotną ilością informacji i jednocześnie mającego problemy z odnalezieniem się we współczesnych warunkach ekonomicznych.

A do tych wszystkich treści Fangotten dorzuca odrobinę filozofii Schopenhauera i Nitzschego.

18. Masoneria – historia, rytuały i całkiem jawne tajemnice | prof. Tadeusz Cegielski

Tak wiem, że ten tekst ma zawierać ciekawe filmiki, a nie ciekawe podcasty, ale może jeden mi wybaczycie. Znajduje się na Youtubie, więc technicznie rzecz ujmując jest to wideo (nawet jeśli na ekranie prawie nic się nie rusza).

W tym odcinku Naukowego Radia Karolina Głowacka gości profesora Tadeusza Cegielskiego – historyka i masona. Ja wiem, że Illuminati są miejską legendą. Ja wiem, że tajne loże ludzi w fartuszkach nie rządzą światem.

Jednocześnie to, co opowiada profesor, jest dla mnie mocno dziwne. Dorośli ludzie, którzy urządzają innym ludziom rytuały inicjacyjne z wiązaniem oczu i przykładaniem szpady do odsłoniętej piersi? No trochę dziwne.

19. 150 zł za SEKS. Dlaczego studentka zostaje PROSTYTUTKĄ?

Rafał Gębura dobrze prowadzi wywiady, a jednocześnie świetnie dobiera ich tematykę. ZAWSZE udaje mu się zaprosić takie osoby, aby temat przyciągał uwagę i lekko szokował.

Jedna z ciekawszych rozmów na kanale 7 metrów pod ziemią to moim zdaniem wywiad z prostytutką. Gościni – Magda bardzo odważnie mówi o swojej pracy i regularnie podkreśla, że nie czuje w związku z nią wstydu:

„Rafał Gębura: No, ale czekaj. Przychodzą pewnie żonaci mężczyźni.

Magda: No tak, a ja ich wyrywam siłą od tych żon czy co? (…) No słuchaj, ja nie mogę mówić dorosłemu facetowi: a nie przepraszam, pan ma żonę, to proszę wyjść. To tak samo w McDonaldzie: no, przepraszam, ma pan nadwagę, to proszę wy***rdalać po sałatkę….”

Moim zdaniem wywiadu warto posłuchać, chociażby po to, żeby zrozumieć, że nie wszyscy mają podejście do seksu narzucone przez chrześcijańskich patriarchów.

20. Dwie Polski na mapie świata – Intrygujący pomysł z 1990 roku

Ciekawy filmik z pogranicza historii i historii alternatywnej. Materiał z kanału Oblicza XX wieku opowiada o Polaku, który planował oderwać fragmenty Litwy i Ukrainy, aby stworzyć z nich Republikę Wschodniej Polski.

W sieci ciężko się dogrzebać do materiałów w stu procentach potwierdzających, że Jan Ciechanowicz faktycznie próbował powołać takie państwo. Materiał jednak wydaje mi się wiarygodny. Między innymi dlatego, że Polska już w sumie wycięła Litwie taki numer w latach dwudziestych (Bunt Generała Żeligowskiego i powstanie Litwy Środkowej. Tak, wiem. Mało się o tym wspomina w naszych podręcznikach.)

21. Porąbany farciarz – Timothy Dexter. Historia Bez Cenzury

Timothy Dexter był postacią tak dziwną, że niektórzy uważają wręcz, że został wymyślony. Cóż. Tutaj pozostaje mi tylko wierzyć w to, że ekipa Historii Bez Cenzury sprawnie weryfikuje dane (żeby nie było – wierzę).

W każdym razie Timothy był toksycznym ekscentrykiem ze Stanów. Za swojego życia dokonał między innymi następujących czynów:

  • próbował sprzedawać szkandele w Indiach (szkandela to taki przyrząd do grzania łóżka – w Indiach raczej zbędny)
  • napisał książkę bez znaków przystankowych (wszystkie zamieścił na końcu, żeby zwolennicy poprawności językowej sobie wstawili)
  • sfingował własny pogrzeb

22. Wojna polsko-bolszewicka. Rosja vs Polska [Historia w 5 minut]

Historia w 5 minut kręci zupełnie inne filmiki niż Bez Cenzury. Mniej żartów, więcej patosu.

Czasami jednak mam ochotę na właśnie taki materiał. I muszę powiedzieć, że ta patriotyczna opowieść o wojnie polsko-bolszewickiej na sto procent mnie poruszyła (a nie jestem patriotą).

A jeśli wolicie słuchać, niż oglądać, to zapraszam do innej „składanki” – tej, w której zbieram ciekawe podcasty.

Leave a Reply